Forum użytkowników systemu wFirma.pl

SZUKAJ TYLKO W SEKCJI:

NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl

Niezrealizowane oferty lub niemożność powiązanie WZ z fakturą, czy jakoś tak ;)

• Dodano: 15 maj, 17:38
  • Nikt nie ma tego samego problemu 0
  • 1 odpowiedź 1
Autor: wbf
Przykładowy scenariusz:

1) Robię klientowi ofertę.
2) Klient ofertę akceptuje.
3) Żeby móc oznaczyć ofertę jako zaakceptowaną (bez używania nienadających się do tego celu etykiet), wystawiam na podstawie oferty "fakturę proforma na podstawie oferty".
4) Wprowadzam do systemu ZD oferowanego towaru.
5) Towar przychodzi, na podstawie ZD wystawiam dokument PZ (PZ jest powiązane z ZD, istotne jest tu dla mnie pole Opis na ZD i PZ w których umieszczam np. numery seryjne przyjmowanych towarów).
6) Klient przyjeżdża i odbiera towar - wystawiam mu WZ
7) Na podstawie WZ wystawiam fakturę VAT.

Problem:
1) zostaje "wisząca" proforma, którą trzeba skasować.

Lub - jeśli nie wystawię proformy - zostanie mi wisząca niezrealizowana Oferta - proszę mi nie sugerować załatwić to etykietami, bo etykiety są bez sensu do takich rzeczy.

Skoro Proformy są "zamówieniami" (według opisu w systemie) to powinna być możliwość nie wiem - zrobienia WZ na podstawie proformy, żeby zachować ciągłość i powiązanie dokumentów?

Bo teraz jeśli wydam towar WZ, to fakturę muszę wystawić na podstawie WZ (i to jest dla mnie OK), ale zostaje mi albo wisząca proforma (którą stworzyłem tylko po to, zeby ofertę oznaczyć jako zrealizowaną), albo - jeśli nie wystawię proformy - czyli:

1) Robię ofertę
2) Wydaję towar na WZ
3) Wystawiam fakturę na podstawie Oferty (dzięki czemu oznaczam ofertę jako zrealizowaną i mam powiązaną ofertę z fakturą)

to muszę na tej fakturze odznaczyć "wywołaj skutek magazynowy" a wcześniej wystawiona WZ będzie niepowiązana z konkretną fakturą i będzie mi wisiała ta WZ jako niepowiązana z dokumentami handlowymi i mogę odnieść wrażenie, że coś wydałem, a tego nie zafakturowałem, więc taki scenariusz nie wchodzi w grę.

Dlatego wystawiam faktury na podstawie WZ.

I dlatego mam ciągły problem albo z wiszącymi niezrealizowanymi (w systemie) ofertami, lub z wiszącymi niezafakturowanymi proformami :-)

Tak źle i tak niedobrze.
PRACOWNIK
  • Dodano: 19 maj, 12:17
Dzień dobry,
Zespół odpowiedzialny za rozwój magazynu ma w planach umożliwienie tworzenia rezerwacji do proformy dzięki czemu będzie ona mogła być "zamykana".
Natomiast alternatywnym rozwiązaniem jakie zostało zaproponowane jest tworzenie wersji roboczej faktury przychodowej (zamiast proformy), do której sama się wystawi rezerwacja i następnie przeprowadzi opisany przez Pana proces.
Całą instrukcję korzystania z wersji roboczych faktur przychodowych opisujemy w artykule pomocy: https://pomoc.wfirma.pl/-wersje-robocze-faktur-sprzedazy-jak-wprowadzic-w-systemie-wfirma-pl
Pozdrawiam Serdecznie!
3 komentarze 3
  • Dodano: 20 maj, 15:14
wbf
Dzień dobry,

nie do końca rozumiem jak wersja robocza faktury pomogłaby w tym problemie, tj. likwidacji wiszącej proformy lub likwidacji wiszącej oferty. Wydaję towar na WZ - miałbym wydawać towar na podstawie roboczej wersji faktury?
wbf
Tak na "chłopski rozum" przydałaby się po prostu opcja umożliwiająca nadanie ofercie statusu "Zrealizowana" bez konieczności wystawiania z niej np. faktury. Lub taka opcja dla Proformy - jeśli proformę potraktujemy jako zamówienie klienta (i potwierdzenie jego przyjęcia z naszej strony).

Czyli:
1) Oferta
2) Proforma z oferty (oferta znika jako zrealizowana) - jako potwierdzenie przyjęcia zamówienia czy też zamówienie klienta

(tutaj ZD, PZ itp. nieistotne, następnie)

3) Wydajemy towar na WZ
4) Wystawiamy fakturę do WZ
5) Oznaczamy proformę wystawioną do oferty z punktu1 jako zrealizowaną, żeby też nam nie wisiała na liście.

Ewentualnie jakiś patent, który pozwoli, w momencie wystawiania faktury sprzedażowej z WZ, oznaczyć wybrane proformy jako "zależne" czy "zrealizowane".
PRACOWNIK
Dzień dobry,
zgłoszona przez Pana sugestia związana z możliwością ręcznego nadawania statusu do dokumentów zamówienia zostanie omówiona na spotkaniu zespołu projektowego zajmującego się rozwojem modułu magazynu.
Pozdrawiam
Problem:
Niezrealizowane oferty lub niemożność powiązanie WZ z fakturą, czy jakoś tak ;)