Forum użytkowników systemu wFirma.pl

SZUKAJ TYLKO W SEKCJI:

NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl

Błędna ostatnia deklaracja ZUS DRA na "Małym ZUS"

• Dodano: 2 tygodnie temu
  • Nikt nie ma tego samego pytania 0
  • 1 odpowiedź 1
Autor: materbut
Działalność zarejestrowałem 11.09.2018 i do 31.03.2019 korzystałem z 6 miesięcznej "ulgi na start". 01.04.2019 r. zarejestrowałem się w ZUS na 2 letni preferencyjny ZUS. 01.04.2021 złożyłem nowe deklaracje na "Duży ZUS".

Mam problem z wygenerowaniem prawidłowej deklaracji ZUS DRA. Dotyczy ona ostatniego miesiąca, w którym korzystam z tzw. "Małego Zus". Problem polega na tym, że za każdym razem wygenerowana deklaracja za marzec 2021 wylicza składki z "Dużym Zus-em" zamiast preferencyjnych. Nie pomaga usunięcie deklaracji rozliczeniowych lub zgłoszeniowych z systemu ani zmiana w ustawieniach na mały ZUS. Jak mogę to naprawić?

Dodam, że po złożeniu deklaracji DRA wygenerowanego w "wFirmie" (Z dużym Zusem) skontaktowała się ze mną w tej sprawię Pani z Zakładu Ubezpieczeń społecznych twierdząc, że zgodnie z moimi wszystkimi wcześniejszymi deklaracjami powinienem normalne składki zapłacić dopiero za kwiecień 2021 (płatne do 10 maja).

Jeżeli nie ma możliwości zmiany tej deklaracji, to czy jest możliwość "oszukania systemu" poprzez ręczne obniżenie wysokości zapłaconych składek związanych z rozliczeniem PIT-28. W tym wypadku wygenerowałbym deklarację za marzec z Dużym ZUS-em, natomiast do ZUS przekazałbym deklarację wygenerowaną w inny sposób np. za pomocą platformy PUEZUS i przelewem zostałyby wysłane niższe, preferencyjne składki.
PRACOWNIK
  • Dodano: 2 tygodnie temu
Dzień dobry,
dziękuję za zgłoszenie, przekażę je do odpowiedniego działu. Aby wygenerować deklarację z odpowiednim kodem należy w zakładce USTAWIENIA / PODATKI / ZUS / OGÓLNE jako schemat wybrać ZWYKŁY, następie ustawić właściwy kod tytułu ubezpieczenia (co do zasady będzie to 05 70), a następnie w polu PODSTAWA SPOŁECZNEGO i wybrać INDYWIDUALNA, po czym wpisać kwotę stanowiącą podstawę składek dla preferencyjnego ZUS - czyli podstawa ub. społecznych indywidualna z kwotą 840 zł (rozumiem, że od takiej kwoty opłaca Pan składki). Konieczne jest odznaczenie okna przy "fundusz pracy". Zmiany należy zapisać. Wtedy będzie możliwe dodanie deklaracji z naliczeniem preferencyjnych składek za marzec poprzez START / ZUS / DEKLARACJE ROZLICZENIOWE / DODAJ DEKLARACJĘ, po czym pojawi się deklaracja z nr 02 i naliczeniem niższych składek.
Jeśli marzec jest ostatnim miesiącem, w którym powinien Pan opłacać składki preferencyjne, to po sporządzeniu deklaracji za ten miesiąc proszę dokonać zmiany schematu składek na właściwy, który obowiązuje od kwietnia. Jeśli jest to schemat Zwykły, to konieczna jest zmiana kodu tytułu ubezpieczenia na zgodny ze zgłoszeniem oraz podstawy składek na standardową. Polecam opracowanie pomocy w tym temacie: https://pomoc.wfirma.pl/-koniec-okresu-preferencji-czyli-przejscie-na-duzy-zus
Pozdrawiam
0 komentarzy 0
Pytanie:
Błędna ostatnia deklaracja ZUS DRA na "Małym ZUS"