Forum użytkowników systemu wFirma.pl

SZUKAJ TYLKO W SEKCJI:

NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl

Realizacja ofert, numery seryjne towarów itd.

• Dodano: 6 dni temu
  • Nikt nie ma tego samego pytania 0
  • 2 odpowiedzi 2
Autor: wbf
Dzień dobry,

1) robię klientowi ofertę (Przychody - Proformy - Dodaj ofertę),
2) klient ofertę akceptuje,
3) robię zamówienie dostawy (Magazyn - Zamówienia - Dodaj zamówienie),
4) przychodzi towar,
5) na podstawie wcześniej utworzonego ZD robię PZ w opisie PZ wpisując np. numery seryjne odbieranego towaru,
6) na podstawie PZ tworzę wydatek - czyli zakup mamy załawtiony, od ZD po wydatek, wszystko OK.

Zaraz zrobi się ciekawie.

7) Wystawiam WZ i wydaję klientowi towar.

I teraz klops, gdyż mam dwie opcje i każda z nich pozostawi lukę, już wyjaśniam.

8) Na podstawie WZ robię fakturę sprzedaży. Niby wszystko cudownie, prawda? Cała procedura od początku do końca, wszystkie dokumenty ze sobą powiązane.

Otóż nie, bo w tym scenariuszu co prawda WZ jest elegancko powiązane z dokumentem handlowym (fakturą sprzedaży), więc widzę czarno na białym w Magazyn- Dokumenty - WZ uruchamiając filtr "niepowiązane z dokumentami handlowymi",
że towar z tej WZ już został zafakturowany, ALE cały czas wisi mi w Przychody - Pro formy - ta nieszczęsna oferta z punktu pierwszego jako NIEZREALIZOWANA.

Przez to przeglądając oferty nie mam pojęcia, czy temat jest już załatwiony, czy nie, a nie mam możliwości
oznaczenia tej oferty jako ZREALIZOWANEJ, bo system nie daje mi takiej możliwości.

Problem z ofertą mogę rozwiązać lekko modyfikując wyżej opisany scenariusz od punktu 7:

7) Wystawiam WZ i wydaję klientowi towar.

8) Wchodzę w Przychody - Pro formy - i na podstawie danej oferty wystawiam Fakturę VAT, jednak koniecznie nie wolno mi zapomnieć, żeby odhaczyć ptaszek przy wywołaj skutek magazynowy (czyli scenariusz podatny na błędy).

W tym przypadku nie mam też możliwości wpisania w opisie WZ np. numerów seryjnych towaru, który wydaję klientowi, a muszę to bezwzględnie zrobić, dlatego też robimy PZ i WZ.

Tak - mogę to zrobić w opisie faktury, ale towar wydaje magazynier, a faktury wystawia dział handlowy, więc naturalnym miejscem jest opis WZ (chyba, że wFirma zacznie obsługiwać wreszcie numery seryjne, o co walczymy od lat).

I teraz mam co prawda ładnie oznaczoną ofertę jako ZREALIZOWANĄ.

Ale w Magazyn - Dokumenty - wisi mi WZ jako niepowiązana z dokumentami handlowymi!

Czyli lipa.

Mniejszym złem są wiszące "niezrealizowane" oferty niż WZ niepowiązane z dokumentami handlowymi.

Mam nadzieję, że wystarczająco jasno nakreśliłem problem.

Na szybko rozwiązaniem tego problemu byłaby możliwość ręcznego oznaczania ofert jako "Zrealizowane". O tym już wspominałem tu na forum.
  • Dodano: 3 dni temu
W ogóle, to ofertom przydałoby się również:
1) oddzielenie od Pro form
2) statusy (np. zaakceptowana, odrzucona, anulowana )
0 komentarzy 0
PRACOWNIK
  • Dodano: 3 dni temu
Dzień dobry,
przy obecnym działaniu systemu korzystając z rozwiązania opisanego przez Pana jako nr 8:

- przy Pana pierwszej propozycji przedstawionego workflow - dla celów oznaczania ofert jako zrealizowanych można użyć etykiet: https://pomoc.wfirma.pl/-do-czego-sluzy-etykieta-i-gdzie-sie-ja-tworzy Wówczas bardzo łatwo będzie rozróżnić filtrem status realizacji danej oferty;

- przy Pana drugiej propozycji do pkt 8 można użyć funkcji "Ustawień okna" by okienko wywołaj skutek magazynowy przy wystawianiu faktur było zawsze domyślnie odznaczone - w tym celu podczas wystawiania faktury sprzedaży na podstawie oferty/pro formy należy przejść do podzakładki ZAAWANSOWANE tam odznaczyć okienko "wywołaj skutek magazynowy" i w prawym górnym rogu okna z wystawianiem faktury kliknąć na "Ustawienia okna" kliknąć kursorem na okienko przy wywołaj skutek magazynowy gdzie pojawi się podpowiedź "Wybierz zachowanie pola w przyszłości ustaw ten wybór jako domyślny". Wówczas system zapamięta, że ma nie zaznaczać domyślnie wywoływania skutku magazynowego.

Z uwagi na przejrzystość interface'u oferty i pro formy są pod jedną zakładką rozróżniane wg filtru. Często bowiem korzysta się z nich wymiennie - stąd połączenie ich w jedną podzakładkę.

Dziękuję za przedstawienie workflow prac na systemie - pomaga nam to w projektowaniu kolejnych funkcjonalności.

Pozdrawiam
0 komentarzy 0
Pytanie:
Realizacja ofert, numery seryjne towarów itd.