Forum użytkowników systemu wFirma.pl

SZUKAJ TYLKO W SEKCJI:

NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl

PIT-36 za 2020

• Dodano: tydzień temu
  • 2 osoby mają to samo pytanie 2
  • 7 odpowiedzi 7
Dzień dobry,
nadal nie widzę możliwości złożenia rozliczenia rocznego (PIT-36) za rok 2020. Kiedy uda się Państwu wdrożyć tę opcję?
Kategorie:
Nie przypisano żadnych kategorii
Tagi:
Nie dodano żadnych tagów
PRACOWNIK
Dzień dobry Pani Sylwio,
Opcja generowania i wysyłania zeznań rocznych za 2020 r. zostanie udostępniona w systemie po opublikowaniu przez Ministerstwo Finansów wszystkich specyfikacji, niezbędnych do wdrożenia zeznań w wersji elektronicznej.
Dopiero kilka dni temu MF udostępniło xml do PIT-36. Jesteśmy w trakcie prac programistycznych. W kolejnym etapie czekają nas gruntowne testy. Po ich pomyślnym przebiegu formularz zostanie udostępniony w ramach systemu. Dokładamy wszelkich starań, by formularz udostępnić Państwu jak najszybciej. Liczę, że najdalej z końcem miesiąca formularz PIT-36 zostanie wdrożony.
Pozdrawiam
0 komentarzy 0
Czy to znaczy że MF zaskoczyło wszystkich nowym formatem?
1 komentarz 1
PRACOWNIK
Dzień dobry Panie Tomku,
MF co roku udostępnia nowy wzór XML. W tym roku jest on rozbudowany o dodatkowe załączniki (m.in. PIT/WZ dot. ulgi za złe długi) i pola, które na nowo należy zaprogramować ze względu na zmienioną kolejność pól oraz zwiększenie ich ilości. Dodatkowo w związku z brakiem dokumentacji nie wszystkie prace informatyczne mogły zostać przez nas natychmiastowo wykonane (zostały one rozłożone w czasie). Takie prace wymagają od nas należytej staranności aby rozliczenia podatkowe użytkowników były prawidłowe, jak również prawidłowej interpretacji nowych pól. Tak jak zostało wspomniane liczymy, że najdalej z końcem miesiąca formularz PIT-36 i PIT-36L zostanie wdrożony.
Liczymy na zrozumienie oraz wyrozumiałość.
Pozdrawiam Serdecznie!
Szanowni Państwo
jeśli się nie mylę, to xml-e zostały już udostępnione
PIT-36 wersja 28 oraz PIT-36L wersja 17 zostały udostępnione na stronie podatki.gov.pl
https://www.podatki.gov.pl/e-deklaracje/dokumentacja-it/struktury-dokumentow-xml/#pit
Oczywiście rozumiem, że muszą mieć Państwo czas na dostosowanie do platformy. Proszę o szacunkową datę udostępnienia formularzy.
1 komentarz 1
PRACOWNIK
Dzień dobry Panie Tomaszu,
Owszem pliki XML zostały już udostępnione przez Ministerstwo z czego PIT-36L dopiero 12 lutego 2021 roku. Obecnie po naszej stronie trwają zaawansowane prace programistyczne oraz testerskie.
Dokładamy wszelkich starań, by druki zostały udostępnione najszybciej jak to możliwe. Liczymy na to, że zarówno PIT-36 jak i PIT-36L udostępnimy najdalej do końca lutego.
Pozdrawiam Serdecznie!
Dziękuję za informację.
Pozdrawiam serdecznie.
0 komentarzy 0
Droga wFirmo!
Tekst, który wciąż wyświetlacie: "Opcja generowania i wysyłania zeznań rocznych za 2020 r. zostanie udostępniona w systemie po opublikowaniu przez MF wszystkich specyfikacji... "
i
"Wygenerowanie i wysłanie deklaracji przed dniem 15 lutego nie wpływa na..."
sugeruje, że wciąż czekacie na MF i nie zauważyliście, że 15 lutego minął 4 dni temu.
1 komentarz 1
PRACOWNIK
Dzień dobry,
Pozwolę sobie przytoczyć pełną treść komunikatu widniejącego w systemie: "Opcja generowania i wysyłania zeznań rocznych za 2020 r. zostanie udostępniona w systemie po opublikowaniu przez MF wszystkich specyfikacji, niezbędnych do wdrożenia zeznań w wersji elektronicznej.
Termin składania zeznań rocznych liczony jest od 15 lutego do 30 kwietnia włącznie. Wygenerowanie i wysłanie deklaracji przed dniem 15 lutego nie wpływa na skrócenie terminu zwrotu nadpłaty podatku oraz nie zwalnia z obowiązku uregulowania zaliczki na podatek za grudzień lub IV kwartał 2020 r."

Z powyższego komunikatu nie wynika, że druki miały zostać udostępnione w systemie 15 lutego.

Pragnę wyjaśnić, że udostępnienie druków zeznań rocznych w systemie wymaga szeregu prac programistycznych oraz testerskich. Nasze prace w tym obszarze są ściśle powiązane z tym kiedy Ministerstwo Finansów udostępni niezbędną dokumentację techniczną, która pozwoli nam na posunięcie prac do przodu. Ta i to jedynie w części została udostępniona zaledwie kilka dni temu.

Wdrożenie druków zeznań rocznych wymaga czasu na rzetelne zaprogramowanie i przetestowanie, tak by udostępnić Państwu w pełni działającą funkcjonalność. Dokładamy wszelkich starań by możliwość sporządzania zeznań rocznych w ramach systemu była dostępna jak najszybciej, jednak są aspekty na które nie mamy wpływu jak np. działanie Ministerstwa Finansów.

Druk PIT-36 chcemy udostępnić najdalej z końcem miesiąca i zapewniam Pana, że po naszej stronie robimy wszystko by druk był dla Państwa dostępny jak najszybciej.

Pozdrawiam
  • Dodano: 4 dni temu
Dzień dobry,
Jednak udostepnienie PIT 36 i PIT 36L trwa dosyć długo. Do 15.02. klienci czekali cierpliwie. Teraz zaczynają się niecierpliwić. Dwa rozliczenia zrobiłam już w innych programach, bo klientom zależało na czasie i nie chcieli czekać do końca miesiąca. A skoro inne programy mają już rozliczenia, to ich szybsze przygotowanie nie jest niewykonalne. Oczywiście pewnie padnie zaraz zapewnienie, że to w trosce o najwyższą jakość i rozumiem, że testy wymagają czasu, ale... PIT 28 poprawiałam, bo dostałam od wfirmy komunikat, że w programie był błąd. Zdarzyło mi się to drugi raz w mojej ponad 20 letniej karierze, że musiałam składać korektę przez błąd w programie. Inne postulowane i obiecane zmiany w programie też ciągle czekają na wdrożenie. Czy więc nie należałoby rozważyć wzmocnienia działu programistów?
Z poważaniem
J. Kubacka
1 komentarz 1
PRACOWNIK
  • Dodano: 4 dni temu
Witam Pani Jadwigo,
wdrożenie zeznań rocznych to nie kwestia ilości ludzi pracujących nad wdrożeniem - u nas powołany jest do tego cały zespół składający się z programistów, testerów i pomocy merytorycznej, a kwestia tego że pewnych schematów nie da się pominąć. Nowe wzory wymagają przeanalizowania pól w deklaracji, właściwe ich opracowanie i zaprojektowanie. W naszym systemie bowiem deklaracje uzupełniane są automatycznie na podstawie danych do systemu wcześniej wprowadzonych z możliwością rozbudowania ich o ręczne zmiany. Proszę zwrócić uwagę, że w tym roku druki są znacznie rozbudowane o nowe pola co dokłada większą pracę na ich projektowanie.

Błąd w PIT-28 był podyktowany brakiem pola 159 w strukturze XML udostępnionej przez Ministerstwo Finansów stąd błąd w systemie.

Dokładamy wszelkich stań by do końca tego miesiąca druki PIT-36 i PIT-36L zostały udostępnione. Proszę zwrócić uwagę, że Ministerstwo również opóźnia się z udostępnieniem druków interaktywnych choć ma jako pierwsze dostępy do wszelkich dokumentacji.

Pozdrawiam Serdecznie!
  • Dodano: 3 dni temu
Dzień dobry Pani Kingo,
Przepraszam. Ma Pani rację, że zebranie danych z programu a przeliczenie danych wprowadzonych do formularza to jednak dwie różne sprawy. O tym nie pomyślałam. I to prawda, że mf udostępnia wszystko w ostatniej chwili lub wręcz po terminie. Po prostu codziennie komuś tłumaczę, dlaczego nie mogę jeszcze go rozliczyć. Bo przenoszenie danych do innego programu to ostateczność.
Ale w takim razie uważam, że trzeba poprawić komunikację wfirmy z klientem ;).
Po pierwsze - w komunikacie o błędzie w PIT 28 nie było informacji, że to wina mf. A to ważne, bo błąd niezasłużenie obniżył zaufanie do wfirmy.
Po drugie - teraz wiem, co mówić klientom, gdy mnie pytają, dlaczego w wfirmie nie można jeszcze zrobić PIT 36 a w innych programach "już dawno można" (czyli od tygodnia). Gdyby zamiast komunikatu, który pojawia się do kilku tygodni przy rozliczeniach rocznych, była informacja o treści, którą Pani mi przekazała, wszyscy chyba zrozumieliby sytuację i przestali się irytować (a w każdym razie ja na pewno).
Dziękuję za wyjaśnienie
J. Kubacka
2 komentarze 2
  • Dodano: 23 godzin temu
Pisałem tutaj już 5 dni temu, że komunikat, który mówi, że piłeczka jest nadal po stronie MF jest po prostu nie fair
A tłumaczenie nam - klientom - że nie ma sensu próbować się rozliczać przed 15 lutego, w sytuacji gdy ten termin parę dni temu minął jest po prostu żałosne i świadczy o lekceważeniu klientów.
Niestety, nic z tego co pisałem pracownicy wFirmy nie zrozumieli :(
A przecież wystarczyło napisać, że komunikatu nie zmienimy bo:
1) nam się nie chce
2) wszyscy są tak zajęci testowaniem PIT-36 , że nie ma kto tego zrobić
3) itd... ;)
PRACOWNIK
  • Dodano: 23 godzin temu
Dzień dobry,
Owszem komunikat nie ma zmienionej treści, dziękujemy za zwrócenie uwagi. Natomiast na tą chwilę nie planujemy jego zmiany ze względu na to, że lada dzień zostaną opublikowane zeznania roczne w systemie, więc komunikat zostanie po prostu zdjęty.
Nadmienię, jeszcze dla Państwa wiadomości, że Ministerstwo Finansów jeszcze w dniu wczorajszym dokonywało zmiany w strukturze XML dla PIT-36.
Na przyszłe lata oczywiście weźmiemy pod uwagę dostosowanie do sytuacji, która ma miejsce komunikatu wyświetlanego w systemie.
Pozdrawiam,
Pytanie:
PIT-36 za 2020