forum wfirma.pl
Forum użytkowników systemu wFirma.pl

SZUKAJ TYLKO W SEKCJI:



NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl


 

Czy mogę wliczyć w koszty sprzęt "eksperymentalny"

  • Dodano: 23 paź, 15:13
  • Nikt nie ma tego samego pytania 0
  • 1 odpowiedź 1
Dzień dobry,
Moja dotychczasowa działalność jest związana z wytwarzaniem oprogramowania.

Chciałbym spróbować czegoś nowego. W tym celu zakupiłem "Drukarkę 3D".

Chciałbym spróbować swoich sił w stworzeniu oprogramowania wspomagającego proces drugu (drukarkę potrzebuję do testów).

Czy w tym przypadku mogę odliczyć VAT i wrzucić drukarkę w koszty?

Pytam się. Bo nie wiem czy jak nie sprzedaję tego oprogramowania (na razie) to czy mogę taki sprzęt wliczyć w koszty, kiedy korzystam z niego tylko w celach eksperymentalnych.
PRACOWNIK
  • Dodano: 23 paź, 20:59
Dzień dobry Panie Macieju,
aby wydatki mogły być ujęte w kosztach uzyskania przychodu, muszą zostać poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów i nie znajdować się w art. 23 ustawy o PIT. Dodatkowo wydatek powinien zostać odpowiednio udokumentowany np. fakturą na dane firmowe i nie posiadać znamion wydatku o charakterze prywatnym. Zwracam uwagę, że to na podatniku leży obowiązek udowodnienia związku poniesionego kosztu z prowadzoną działalnością. Więcej na ten temat w artykule: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-koszty-uzyskania-przychodow-w-dzialalnosci-gospodarczej

Natomiast prawo do odliczenia podatku VAT przysługuje gdy:
- nabywca otrzymał fakturę,
- powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy,
- zakup ma związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT.
Jeżeli spełnione zostały te warunki, może Pan dokonać odliczenia podatku VAT.
Polecam: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-nie-wszystkie-faktury-daja-prawo-do-odliczenia-vat

Jeżeli powyższe warunki zostały spełnione i jednocześnie drukarka spełnia definicję środka trwałego (zgodną z artykułem: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-srodki-trwale ), a jej wartość przekracza 10 000 zł netto, zakup należy rozliczyć jako nabycie środka trwałego zgodnie z artykułem: https://pomoc.wfirma.pl/-zakup-srodkow-trwalych

W przeciwnym razie (powyższe warunki zostały spełnione ale wartość nie przekracza 10 000 zł), zakup ten może być uwzględniony bezpośrednio w kosztach. W tej sytuacji fakturę może Pan zaksięgować zgodnie z artykułem: https://pomoc.wfirma.pl/-inne-wydatki-zwiazane-z-dzialalnoscia-gospodarcza
Pozdrawiam
1 komentarz 1
  • Dodano: 26 paź, 14:43
Dzień dobry,
Podobną odpowiedź już dostałem.
Natomiast pytam się tutaj na forum, czy mogę zakwalifikować taki zakup jako koszt prowadzenia działalności.

Wcześniej zostałem oddelegowany przez Państwa pracownika do serwisu z poradami.

Natomiast porada w tym temacie została wyceniona na 100zł co jest trochę absurdalną kwotą.

Dlatego zadałem pytanie na forum, gdzie inni użytkownicy mogą coś doradzić.
Pytanie:
Czy mogę wliczyć w koszty sprzęt "eksperymentalny"