forum wfirma.pl
Forum użytkowników systemu wFirma.pl

SZUKAJ TYLKO W SEKCJI:NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl


 

księgowanie faktury z pozycją środka trwałego w budowie

  • Dodano: tydzień temu
  • Nikt nie ma tego samego pytania 0
  • 1 odpowiedź 1
Jak zaksięgować fakturę w KPiR, gdzie kilka pozycji dotyczy środka trwałego w budowie, a część to zwykły koszt działalności?
PRACOWNIK
  • Dodano: tydzień temu
Dzień dobry,
Ujęcie faktur zakupu dotyczących środka trwałego w budowie zależne jest od tego czy są Państwo czynnymi podatnikami VAT oraz czy zakup służy działalności opodatkowanej. Jeśli tak to fakturę dotyczącą środka trwałego w budowie ujmują Państwo w rejestrze VAT zakupu schematem: EWIDENCJE - REJESTR VAT ZAKUPU - DODAJ WPIS, gdzie uzupełniają Państwo dane zgodnie z fakturą a w zakładce ZAAWANSOWANE oznaczają opcję ŚRODEK TRWAŁY.
Faktury składające się na środek trwały w budowie należy na gruncie PIT przechowywać do czasu gdy środek trwały będzie kompletny i zdatny do użytku, stanowią one podstawę do określenia wartości początkowej środka trwałego. Gdy już się tak stanie dodajemy środek trwały do ewidencji środków trwałych schematem: EWIDENCJE - ŚRODKI TRWAŁE - DODAJ ŚRODEK TRWAŁY, o czym więcej w artykule pomocy: https://pomoc.wfirma.pl/-srodek-trwaly-w-budowie-ksiegowanie-w-wfirma-pl (akapit: "Wprowadzenie środka trwałego do majątku firmy").
Natomiast jeśli chodzi o zwykły koszt działalności kwalifikowany jako pozostały wydatek to standardowo w systemie taki zakup ujmuje się schematem: WYDATKI - KSIĘGOWANIE - DODAJ - FAKTURA VAT/FAKTURA (BEZ VAT), gdzie jako rodzaj wydatku wybieramy INNE WYDATKI ZWIĄZANE Z DZIAŁALNOŚCIĄ GOSPODARCZĄ i nie ma przy tym znaczenia, że w ten sposób księgowana jest tylko część faktury zakupu.
Pozdrawiam serdecznie!
0 komentarzy 0
Pytanie:
księgowanie faktury z pozycją środka trwałego w budowie