forum wfirma.pl
Forum użytkowników systemu wFirma.pl

SZUKAJ TYLKO W SEKCJI:NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl


 

FV marża czy FV 23%?

  • Dodano: 3 tygodnie temu
  • Nikt nie ma tego samego pytania 0
  • 3 odpowiedzi 3
Witam,

mam motocykl który wprowadziłem do ST poprzez umowę kupna sprzedaży. Amortyzuje ten ST od 10 miesiecy. Teraz chce go sprzedac osobie prywatnej i pytanie czy moge wystawic FV marze czy musze wystawic pelna fakture 23% mimo, ze nie odliczalem vatu przy zakupie?
Kategorie:
Nie przypisano żadnych kategorii
Tagi:
Nie dodano żadnych tagów
PRACOWNIK
  • Dodano: 3 tygodnie temu
Dzień dobry Panu,
stosowanie procedury VAT marża do sprzedaży środków trwałych, jest dopuszczana przez organy podatkowe, co wynika wprost z wydawanych interpretacji podatkowych.
Jeżeli zakup był dokonany na podstawie umowy kupna-sprzedaży a motocykl spełnia definicję towaru używanego, wówczas wystawienie faktury VAT marża jest możliwe. Więcej na ten temat: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-sprzedaz-samochodu-firmowego-vat-marza

W systemie w takiej sytuacji w pierwszej kolejności należy przejść do zakładki USTAWIENIA - PODATKI - PODATEK VAT zaznaczyć opcję SYSTEM VAT MARŻA. Następnie fakturę wystawia Pan w zakładce PRZYCHODY - SPRZEDAŻ - WYSTAW - FAKTURĘ MARŻĘ, co przybliża artykuł: https://pomoc.wfirma.pl/-faktura-vat-marza-jak-wystawic

Przychód zostanie zaksięgowany w kol. 7 KPiR - sprzedaż towarów i usług. Dlatego należy dokonać jego przeksięgowania do kol. 8 - pozostałe przychody. W tym celu należy przejść do zakładki EWIDENCJE - KPIR - DODAJ WPIS gdzie w kolumnie "sprzedaż towarów i materiałów" należy wprowadzić wartość przychodu poprzedzoną znakiem minus, tę samą wartość wprowadza Pan w kolumnie "pozostałe przychody" na plus.

Kolejny krok to likwidacja środka trwałego w zakładce EWIDENCJE - ŚRODKI TRWAŁE, zaznaczyć odpowiedni środek trwały oraz wybrać opcję LIKWIDACJA. Pojawi się okno dodawania protokołu likwidacji. Ważne by w polu KSIĘGOWANIE RESZTY ODPISÓW zaznaczyć odpowiednią opcję: TAK, wówczas niezamortyzowana część zostanie ujęta w kol. 13 KPIR - pozostałe wydatki.

W razie dalszych pytań zapraszam do kontaktu za pomocą funkcji ZAPYTAJ EKSPERTA: https://pomoc.wfirma.pl/-pomoc-ekspertow-ksiegowych
Pozdrawiam
0 komentarzy 0
  • Dodano: 3 tygodnie temu
dziękuje za pomoc. Jeszcze pytanie jak wystawił FV VAT marża to w polu stawka muszę określić %. Domyślnie jest ustawione 23% ale w tym przypadku rozumiem, że należy wybrać "zw."? Również skutek księgowy powinien wybrać wyłącznie "księguj do KPIR" bez ewidencji VAT?
1 komentarz 1
PRACOWNIK
  • Dodano: 3 tygodnie temu
Marżę opodatkowuje Pan stawką odpowiednią dla danego produktu, czyli 23%.
Pozdrawiam
  • Dodano: 3 tygodnie temu
okej, tylko ja mam wartość niższą niż wartość początkową. Czyli rozumiem, że i tak nie wygeneruje to żadnego podatku?

Dodatkowo, jak dodaję dokument powiązany (zakupowy) zgodnie z nowymi wymaganiami JPK i wpisuję wartość załóżmy 30 000zł to zapisuję ale 30zł. Czy tam nie ma jakiego technicznego błędu?
1 komentarz 1
PRACOWNIK
  • Dodano: 3 tygodnie temu
Wówczas w cenie zakupu podaje Pan kwotę sprzedaży a w polu marży wprowadza Pan wartość zerową, bowiem nie można na fakturze określić marży ujemnej.
Powiązania z fakturami zakupowymi należy oznaczać począwszy od sprzedaży październikowej, wówczas bowiem zaczynają obowiązywać przepisy w zakresie nowego JPK_V7.
W kwestii samej kwoty powiązanego wydatku - nie odnotowaliśmy problemów z działaniem tej funkcji - jeżeli będą występowały proszę o kontakt przez funkcję ZAPYTAJ EKSPERTA: https://pomoc.wfirma.pl/-wsparcie-techniczne
Pozdrawiam
Pytanie:
FV marża czy FV 23%?