forum wfirma.pl
Forum użytkowników systemu wFirma.pl

SZUKAJ TYLKO W SEKCJI:

NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl

Zagraniczna faktura z naliczonym VAT

• Dodano: 2 tygodnie temu
  • Nikt nie ma tego samego pytania 0
  • 3 odpowiedzi 3
Jestem czynnym płatnikiem VAT, zarejestrowany VAT-UE
zakupiłem 2 letnia subskrypcję programu nordVPN od firmy Tefincom S.A., której siedziba znajduje się na Cyprze (adres również jest zagraniczny, jej nip to: 18007415J)
Na fakturze widnieje kwota VAT(23%).
Czy mogę w takiej sytuacji odliczyć VAT z tego wydatku? W jaki sposób zrobić to w programie wfirma? Przy wpisywaniu tej faktury i zaznaczeniu checkboxa "import usług art. 28b" podatek VAT do opłacenia nie ulega zmianie.
PRACOWNIK
  • Dodano: 2 tygodnie temu
Dzień dobry,
jeśli zakupił Pan usługę w formie elektronicznej od kontrahenta z UE to będzie to transakcja importu usług z UE, przy takich transakcjach obowiązek rozliczenia VAT leży po stronie nabywcy. Zatem faktura na Pana firmę powinna być wystawiona ze stawką "nie podlega", bo to Pan powinien wykazać podatek VAT w rejestrze zarówno po stronie zakupów jak i sprzedaży. Doliczając podatek VAT najprawdopodobniej potraktowano Pana jako osobę prywatną. Może Pan w tej sytuacji zwrócić się o korektę lub zaksięgować fakturę w kwocie brutto i od kwoty brutto naliczyć i odliczyć podatek VAT.

Otrzymają fakturę dokumentującą import usług z UE należy zaksięgować w zakładce WYDATKI - KSIĘGOWANIE - DODAJ - FAKTURA VAT oraz wybrać właściwy rodzaj wydatku, w zakładce IMPORT Z ZAGRANICY I INNE ZAAWANSOWANE proszę zaznaczyć "Import usług art. 28b" oraz wybrać walutę. W polu NIP należy wybrać VAT UE oraz wpisać numer sprzedawcy z przedrostkiem jego kraju, który powinien widnieć na fakturze "CY". Wartość brutto w walucie obcej z otrzymanej faktury należy wpisać w polu NETTO oraz wybrać krajową stawkę VAT, przeznaczoną dla danej transakcji (zwykle 23%). Jeżeli rozlicza Pan koszty metodą memoriałową dodatkowo należy zaznaczyć opcję RMK i wprowadzić daty obowiązywania subskrypcji. W ten sposób zaksięgowana faktura trafi zarówno do rejestru zakupów i sprzedaży VAT oraz w kwocie netto (brutto z faktury) do Księgi Przychodów i Rozchodów.
Szczegóły księgowania znajdują się w artykule:
https://pomoc.wfirma.pl/-wewnatrzwspolnotowe-nabycie-uslug-import-uslug
Polecam: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-import-uslug-w-ue-definicja-i-przyklady
Pozdrawiam
0 komentarzy 0
  • Dodano: tydzień temu
Dziękuję za wyczerpująca odpowiedź.
Zrobiłem dokładnie jak napisane powyżej.
Mimo wszystko, pod wprowadzeniu faktury brutto jako netto, zaznaczeniu "Import usług art. 28b" i wybraniu waluty,
wartość podatku VAT po stworzeniu deklaracji VAT-7 nie ulega zmianie.
0 komentarzy 0
  • Dodano: tydzień temu
Ok, doczytałem już, że transakcja ta jest neutralna podatkowo.
Dziękuję za pomoc.
0 komentarzy 0
Pytanie:
Zagraniczna faktura z naliczonym VAT