forum wfirma.pl
Forum użytkowników systemu wFirma.pl

SZUKAJ TYLKO W SEKCJI:

NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl

Jak uwzględnić umorzenie opłaconej składki ZUS

• Dodano: 7 lip, 16:24
  • Nikt nie ma tego samego pytania 0
  • 2 odpowiedzi 2
Opłaciłem składkę ZUS za 03.2020
w maju otrzymałem pozytywną decyzję o jej umorzeniu, a po przesłanym piśmie - otrzymałem zwrot.

Jak wyprostować w systemie umorzoną płatność i ujęcie jej w kosztach.
PRACOWNIK
  • Dodano: 8 lip, 08:16
Witam,
jeżeli otrzymał Pan zwrot składek, wówczas należy dodać dowody korygujące na kwoty wynikające z deklaracji DRA z marzec (rozumiem, że ta deklaracja została w całości rozliczona).
Kwotę składki na FP oraz składek społecznych za przedsiębiorcę (jeśli są one ujmowane w kosztach) można dodać poprzez WYDATKI/KSIĘGOWANIE/DODAJ/DOWÓD WEWNĘTRZNY. Kwotę tą należy poprzedzić znakiem minusa.
Składki za przedsiębiorcę, które odliczane są od podatku, czyli zdrowotną oraz społeczną (gdy nie jest księgowana w kosztach) ujmuje się przy wyliczaniu zaliczki na podatek dochodowy w miesiącu, w którym nastąpił zwrot START/PODATKI/PODATEK DOCHODOWY/WYLICZ. Kwoty podlegające odliczeniu poprzedzając je znakiem minusa wprowadza się w polach POZOSTAŁE SKŁADKI "Składki społeczne do odliczenia od dochodu" oraz "Składki zdrowotne do odliczenia od podatku" .
Natomiast jeżeli w okresie umorzenia deklaracja nie została opłacona, wówczas można dodać do niej neutralną płatność poprzez START / ZUS / DEKLARACJE ROZLICZENIOWE / KLIKNIĘCIE NA DEKLARACJĘ / PŁATNOŚCI / DODAJ NEUTRALNĄ PŁATNOŚĆ, która nie wywołuje skutku księgowego.
Polecam opracowanie pomocy w tym temacie: https://pomoc.wfirma.pl/-zwolnienie-z-zus-w-systemie-wfirma-pl
Pozdrawiam
1 komentarz 1
  • Dodano: 4 sie, 20:52
A czy istnieje możliwość zaznaczenia że nie trzeba korygować deklaracji DRA, gdy zaznaczam iż wypłata wynagrodzenia nie księguje się automatycznie karze przeliczać deklaracje.
PRACOWNIK
  • Dodano: 4 sie, 20:52
Dzień Dobry,
aby poprawnie odnotować otrzymany zwrot nadpłaty konieczne jest dodanie dowodów korygujących czyli wykonanie ścieżki postępowania z poprzedniej wiadomości.
Pozdrawiam
0 komentarzy 0
Pytanie:
Jak uwzględnić umorzenie opłaconej składki ZUS