forum wfirma.pl
Forum użytkowników systemu wFirma.pl

SZUKAJ TYLKO W SEKCJI:

NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl

Zaświadczenie Z-3 w ciąży

• Dodano: 15 cze, 20:43
  • Nikt nie ma tego samego pytania 0
  • 4 odpowiedzi 4
Autor: Orlen
Dzień dobry,
zatrudniłem pracownicę 16.04.2020 roku.
11.05.2020 otrzymałem zaświadczenie lekarskie z kodem B (ciąża pracownika - ważne do 29.05.2020 i przedłużone do 26.06.2020). Pracownik nie wróci już do pracy, z resztą w czasach koronawirusa nawet nie jest wskazane.
Wiem, że jestem zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia przez 33 dni, a później muszę złożyć zaświadczenie Z-3. Gdzie i w jaki sposób mogę je wygenerować?
Kategorie:
Nie przypisano żadnych kategorii
Tagi:
Nie dodano żadnych tagów
PRACOWNIK
  • Dodano: 16 cze, 07:35
Dzień dobry,
dodanie zaświadczenia Z-3 odbywa się podczas dodawania nieobecności. Podczas wprowadzania nieobecności KADRY /GRAFIK/ DODAJ NIEOBECNOŚCI, w oknie dodawania nieobecności, po uzupełnieniu wszystkich pól, należy wybrać Zapisz i Generuj Z-3. Polecam artykuł pomocy w tym temacie: https://pomoc.wfirma.pl/-zaswiadczenie-zus-z-3
Pozdrawiam
0 komentarzy 0
  • Dodano: 21 lip, 11:11
Dziękuję za wiadomość.
tak jak napisałem w poprzednim poście - zatrudniłem pracownika 16.04.2020, a 11.05.2020 otrzymałem zwolnienie lekarskie i w związku z tym mam kilka pytań:

1. od początku zatrudnienia nie minęło 30 dni tzw. okres wyczekiwania, który mija dopiero 16.05.2020, a ja zwolnienie otrzymałem 11.05. 2020. Jak więc powinienem wprowadzić do systemu okres od 11.05 - 16.05? Czy wprowadzać to jako urlop bezpłatny, tak żeby system "widział", że pracownika już faktycznie nie było w pracy i żeby tak też generował raporty.
2. Okres 33 dni, które ja jako pracodawca wypłacam liczymy wobec tego od 16.05.2020 do 18.06.2020. Czy system wygeneruje mi deklarację RSA za okres 18.06.2020 - 30.06.2020, w którym to ZUS będzie wypłacał wynagrodzenie pracownikowi?
3. Czy jeżeli już ZUS przejmie na siebie obowiązek opłacania wynagrodzenia, to ja wówczas jestem zobowiązany do wprowadzania kolejnych zwolnień lekarskich do systemu ?
0 komentarzy 0
PRACOWNIK
  • Dodano: 21 lip, 11:11
Dzień Dobry,
1.W tym przypadku co do zasady należy w zakładce KADRY/PRACOWNICY/kliknąć w pracownika/EWIDENCJA CZASU PRACY/ECP/GRAFIK/NIEOBECNOŚCI dodać "nieobecność usprawiedliwiona bezpłatna" w okresie przypadającym na czas trwania choroby potwierdzonej zwolnieniem lekarskim. Więcej na temat wprowadzania nieobecności można przeczytać w artykule: https://pomoc.wfirma.pl/-wprowadzenie-nieobecnosci
2. W celu wprowadzenia nieobecności pracownika należy wejść w KADRY/PRACOWNICY/SZCZEGÓŁY PRACOWNIKA/ EWIDENCJA CZASU PRACY/NIEOBECNOŚCI/DODAJ NIEOBECNOŚĆ, a następnie wprowadzić okres, wybrać opcję "choroba" oraz wprowadzić "rodzaj świadczenia i przerwy". Bez względu na to czy wypłata będzie przez pracodawcę czy przez ZUS zostanie ona wykazana w raporcie RSA. Polecam: https://pomoc.wfirma.pl/-wprowadzenie-nieobecnosci
3. W przypadku kiedy pracodawca nie jest płatnikiem zasiłków, to informację o kontynuacji zwolnienia lekarskiego pracownika od 34 dnia przekazuje do ZUS. Aby ZUS wypłacił zasiłek konieczne jest wygenerowanie zaświadczenia Z-3 i przekazanie go do ZUS. Aby wygenerować druk Z-3 należy podczas dodawania nieobecności wybrać Zapisz i generuj Z-3. Należy odnotowywać zasiłki chorobowe w systemie bez względu na to, kto ZUS będzie ich płatnikiem. Po wprowadzeniu nieobecności, generując listę płac poprzez KADRY » LISTY PŁAC » MENU » ZBIORCZE » DODAJ LISTĘ PŁAC program automatycznie uwzględni chorobę i pomniejszy odpowiednio wynagrodzenie zasadnicze. Wprowadzanie zasiłków będzie skutkować poprawnym wykazywaniem absencji w deklaracjach ZUS.
Pozdrawiam
1 komentarz 1
  • Dodano: 31 lip, 12:25
Dziękuję i pozdrawiam.
  • Dodano: 13 sie, 10:22
Pytanie z innej beczki - otrzymuję od Pracownika (w zasadzie pojawia się na portalu ZUS) zwolnienie lekarskie (pracownika w ciąży). Czy ja mam co miesiąc wprowadzać zwolnienie do systemu wfirma? Bo system wyliczył w deklaracji ZUS RCA ubezpieczenie zdrowotne, które musi opłacić ubezpieczony (III.C p. 04), a przecież ciężar opłacania składek przypada na ZUS.
1 komentarz 1
PRACOWNIK
  • Dodano: 13 sie, 10:22
Dzień dobry,
zwolnienie lekarskie pracownika zawsze należy wprowadzać do systemu. Proszę zwrócić uwagę, że od wynagrodzenia chorobowego naliczana jest składka zdrowotna, nie będzie ona naliczana dopiero od zasiłku.
Pozdrawiam
Pytanie:
Zaświadczenie Z-3 w ciąży