forum wfirma.pl
Forum użytkowników systemu wFirma.pl

SZUKAJ TYLKO W SEKCJI:NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl


 

składki zus

  • Dodano: 27 maj, 13:33
  • Nikt nie ma tego samego pytania 0
  • 1 odpowiedź 1
dzień dobry,
prowadzę etat i działalnośc gospodarczą. Jeżeli składki zapłacone z działalności zostały odliczone na etapie obliczania podatku dochodowego, to czy w pozycji PIT 36 nr 229 powinny się wyświetlać? Aktualnie się wyświetlaja i nie wiem czy dodać do nich składki z etatu czy nie.
PRACOWNIK
  • Dodano: 27 maj, 15:38
Dzień dobry,
składki społeczne po opłaceniu mogą obniżać podstawę opodatkowania bezpośrednio w zaliczce na podatek dochodowy lub mogą być ujmowane jako koszt w KPiR. Wybraną metodę księgowania składek społecznych ZUS przedsiębiorca powinien stosować konsekwentnie przez cały rok.
Natomiast składki zdrowotne zawsze pomniejszają podatek w zaliczce na podatek dochodowy (7,75% podstawy wymiaru składki, nie całe 9%).
Polecam w tym temacie artykuł: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-skladki-zus-pomniejszenie-zaliczki-na-podatek-dochodowy
W związku z powyższym składki społeczne odliczane były w kosztach podatkowych nie będą się one pojawiały w polu 188 PIT-36, gdyż będą one powiększały koszty uzyskania przychodu w polu 74. Natomiast ze względu na to, że składka zdrowotna zawsze pomniejsza podatek w zaliczce na podatek dochodowy w formularzu PIT-36 będzie widoczna w polu 230. Składki zdrowotne znajdujące się na PIT-11 należy doliczyć do składek zdrowotnych z działalności i sumę prowadzić w polu 230. Jeżeli składki społeczne były odliczane w kosztach w polu 188 należy wpisać jedynie składki społeczne z etatu.
Pozdrawiam
0 komentarzy 0
Pytanie:
składki zus