NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl


 

Sposoby rozliczeń - kompensata

  • Dodano: 1 kwi 2009, 08:28
  • Rozwiązane
  • 1 osoba ma to samo pytanie 1
  • 21 odpowiedzi 21
Autor: jedrek
Bardzo mi sie podoba wasz system ale brakuje mi jednej rzeczy:

Czy mozna u was wystawic jakoś fakturę z formą płatności barter lub kompensata?
Kategorie:
Nie przypisano żadnych kategorii
Tagi:
Nie dodano żadnych tagów
PRACOWNIK
  • Dodano: 1 kwi 2009, 10:29
Według księgowych z którymi współpracujemy (dwa niezależne źródła) nie
ma takiego sposobu płatności.

Kompensata należności jest formą rozliczania pomiędzy kontrahentami,
nie ma znaczenia czy na fakturze jest sposób płatności przelew ,
gotówka. Sposób rozliczeń precyzuje umowa o rozliczeniach barterowych
lub kompensacyjnych. Jednak są przypadki gdy jedna ze stron np. nie
jest w stanie dostarczyć usługi lub towaru wtedy pozostaje sposób do
rozliczenia wpisany w fakturze, gotówka, przelew.

Osobiście uważam że taki sposób opisywania faktur jest poprawny,
bezpieczny i zgodny z obowiązującą ustawą.

Jeżeli chce Pan zaznaczyć taki sposób rozliczenia koniecznie na
dokumencie potwierdzającym sprzedaż to proszę dopisać w polu Uwagi:
rozliczone kompensatą / barterem - lub coś podobnego
0 komentarzy 0
  • Dodano: 12 kwi 2009, 17:58
Od kilku lat współpracujemy na zasadzie barteru z różnymi dużymi firmami i jest między nami wymóg wstawienia opisu barter lub kompensata w polu "forma płatności". Prrzypadkowe wstawienie innej formy rozliczeń w przpadku rozliczeń barterowych, nawet pomimo odpowiedniego opisu nigdy nie był przez żadną z tych firm akceptowany i zawsze była konieczność ponownego wystawienia przez nas faktury z wstawieniem formy "barter" w polu "forma płatności".

Poza tym wstawienie tego typu formy (barter lub kompensata) w polu płatności umożliwiają chyba wszystkie znane mi programy do księgowania, np. znana dobrze wszystkim Symfonia, dlatego też nie bardzo rozumiem, czemu we wfirma nie można takiej opcji umożliwić?
0 komentarzy 0
  • Dodano: 12 kwi 2009, 18:08
przy okazji ten wątek proponowałbym przenieść na forum "wfirma" lub "nowe pomysły"
pozdrawiam
0 komentarzy 0
PRACOWNIK
  • Dodano: 13 kwi 2009, 12:06
Jak widać w filozofii budowy serwisu wfirma.pl konsekwentnie chcemy bronić naszych użytkowników przed popełnianiem błędów wynikających często z niezrozumienia prawa podatkowego.
Jak już wcześniej pisałem metoda rozliczeń wzajemnych należności - barter lub kompensata nie jest formą płatności wynikającą z przepisów. Na przykład ustawodawca w Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej jednoznacznie określa sposób płatności za zobowiązanie :
Art. 22. 1. Dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:
1) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.
Gdybyśmy wprowadzili możliwość w naszym serwisie wybór metody płatności barter lub kompensata i ktoś wybrał by taką metodę wystawiając fakturę o wartości wyższej niż 15000 euro złamał by ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.
Współpraca jaką Pan deklaruje z dużymi podmiotami nie przesądza o nieomylności ich księgowych a przymuszanie Pana i innych podmiotów do takiego postępowania jest nadużywaniem własnej pozycji na rynku. Twórcy programów fakturujących jakie Pan wymienił, nie czują się zobowiązani do pomocy w zakresie prawidłowego funkcjonowanie klientów na rynku. Tym się różnimy. Pozdrawiam .

0 komentarzy 0
PRACOWNIK
  • Dodano: 13 kwi 2009, 12:37
W innym miejscu zasugerowałem rozwiązanie transakcji za pośrednictwem dotpay, karty kredytowej itp.
0 komentarzy 0
PRACOWNIK
  • Dodano: 27 kwi 2009, 14:16
Po intensywnej "burzy mózgów" zdecydowaliśmy się na wprowadzenie tej metody płatności. Przy wyborze metody płatności będzie stosowne ostrzeżenie, że nie zalecamy stosowania tej formy płatności.
0 komentarzy 0
  • Dodano: 29 cze 2009, 09:59
Witam, sprzedajemy niektóre towary wysyłkowo i płatność następuje "za pobraniem". Czy taka forma płatności może być wprowadzona do programu? Pozdrawiam,
0 komentarzy 0
PRACOWNIK
  • Dodano: 30 cze 2009, 15:04
za pobraniem = przelew
0 komentarzy 0
  • Dodano: 1 paź 2009, 13:08
czesc gotowka/czesc przelewem
lub dwa przelewy na rozne konta tej ze firmy ale z inna waluta?
0 komentarzy 0
  • Dodano: 10 sty 2010, 12:42
Za pobraniem nie koniecznie = przelew. Nasz odbiorca może płacić przelewem a pieniążki może do naszych rąk przynieść listonosz.
0 komentarzy 0
  • Dodano: 10 sty 2010, 12:51
I jeszcze jedno. Wysyłając towar za pobraniem nie wiem kiedy mi wpłynie należność na konto więc pole 'termin płatności' chciałbym pozostawić puste. Faktyczny termin zapłaty za towar podaję do biura rachunkowego w momencie gdy pieniądze wpłyną na konto. Podawanie terminu zapłaty na fakturze wprowadza w błąd osobę księgującą w biurze rachunkowym. Zgodnie z działalnością jaką prowadzę VAT zalicza mi biuro rach. do odpowiedniego miesiąca w momencie zapłaty za fakturę. Jeśli zapłata następuje powiedzmy 1-go następnego miesiąca a na fakturze data zapłaty jest powiedzmy 25 to VAT muszę zaliczyć do następnego miesiąca a nie bieżącego. Stąd prosiłbym o dodanie formy zapłaty "za pobraniem" z możliwością pozostawienia pustego pola 'data zapłaty'.
0 komentarzy 0
  • Dodano: 11 sty 2010, 09:07
Z tego co wiem, to mylisz się zarówno Ty jak i Twoje biuro rachunkowe. Obowiązek rozliczenia VAT spoczywa na Tobie już w dniu wystawienia faktury - jeżeli fakturę wystawiłeś 31. grudnia a termin zapłaty podałeś do 15. lutego, to i tak podatek VAT od tej faktury musisz rozliczyć w VAT-7 za miesiąc styczeń. I tutaj nie jest ważne, że kontrahent dostarczył Ci pieniążki dopiero w marcu.

Jednym z wyjątków byłoby, gdybyś wystawiał fakturę za usługi telekomunikacyjne i media (prąd, woda, gaz) - wtedy VAT rozliczasz w miesiącu, który podałeś za termin płatności za fakturę (czyli w powyższym przypadku - w VAT-7 za luty).

Upewnij się, że biuro rachunkowe robi wszystko jak należy, bo mam nieciekawe doświadczenia ze współpracy z takim jednym biurem. Oni też są omylni niestety.
0 komentarzy 0
  • Dodano: 12 sty 2010, 13:21
Niekoniecznie moje biuro rachunkowe może się mylić. Księgowa twierdzi że tak jest przy sprzedaży internetowej i wysyłkowej. VAT muszę rozliczyć w momencie wpłaty pieniążków na konto a nie w momencie wystawienia faktury VAT. Przy normalnej sprzedaży detalicznej takiego obowiązku nie ma. Stąd jednak dalej bym nalegał na dodanie pobrania do form zapłaty.
0 komentarzy 0
  • Dodano: 28 kwi 2010, 15:10
Czy zostanie wprowadzone sposób zapłaty ZA POBRANIEM?
Zacząłem wysyłać właśnie tak i nie chcę mieć kłopotów. zgodnie z przepisami przy sprzedaży wysyłkowej za pobraniem fakturę księguje się w KPiR ale w Ewidencji sprzedaży dopiero jak pieniądze będą na koncie.
Takie rozwiązanie ma konkurencja iFirma,
0 komentarzy 0
PRACOWNIK
  • Dodano: 28 kwi 2010, 16:56
Nie ma problemu, dodamy taką możliwość chociaż przepisy o fakturach tego nie przewidują, ale właśnie z uwagi na sprzedaż wysyłkową trzeba to uwzględnić. Tutaj widać niespójność prawa.
0 komentarzy 0
  • Dodano: 28 kwi 2010, 21:35
A kiedy zostanie to wprowadzone. myślę ze wielu użytkowników na to czeka
0 komentarzy 0
  • Dodano: 28 kwi 2010, 23:18
ja też na to czekam już od kilku miesięcy
0 komentarzy 0
PRACOWNIK
  • Dodano: 29 kwi 2010, 07:04
Najwcześniej w aktualizacji czerwiec/lipiec.
0 komentarzy 0
  • Dodano: 29 kwi 2010, 10:38
to liczę na to że w najbliższej aktualizacji to się znajdzie
0 komentarzy 0
  • Dodano: 9 lis 2011, 10:27
czy jest możliwość w programie rozliczania kompensat między dwiema firmami (należności i zobowiązań )? jeżeli nie ma to moja propozycja o dodanie takiej funkcji w Rozliczeniach :)
1 komentarz 1
  • Dodano: 13 lis 2011, 23:25
Albo jeszcze lepiej było by KOMPENSUJ w Szczegółach kontrahenta super że jest i Sprzedaż i Wydatki
  • Dodano: 9 sty 2012, 20:45
Tak. Przydałaby sie możliwość wystawienia druku kompensaty za pomocą jakiegoś automatu. Jak na razie muszę robić to ręcznie,ale posiadając takie narzędzie jak wfirma aż wstyd jest to robić ręcznie!

Proszę pomyślcie nad jakimś sposobem na szybką kompensatę.
1 komentarz 1
  • Dodano: 27 gru 2012, 11:57
popieram , właśnie sam szukam jakiegoś wzoru do excela.
Pytanie:
Sposoby rozliczeń - kompensata