forum wfirma.pl
Forum użytkowników systemu wFirma.pl

SZUKAJ TYLKO W SEKCJI:NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl


 

Składki ZUS a podatek dochodowy przy zwolnieniu z ich opłaty

  • Dodano: 8 kwi, 18:39
  • 1 osoba ma to samo pytanie 1
  • 2 odpowiedzi 2
Dzień dobry, jestem osobą samozatrudnioną i zamierzam wysłać wniosek RDZ w sprawie zwolnienia z opłacania składek ZUS za marzec, kwiecień i maj.
Zastosowałem się do poradnika: https://pomoc.wfirma.pl/-zwolnienie-z-zus-w-systemie-wfirma-pl
Mam jednak małą wątpliwość, czy wszystko przebiega poprawnie. Rozumiem, że zanim złożę wniosek RDZ to muszę rozliczyć marzec w systemie wFirma. Dodaję więc standardowo deklarację ZUS za marzec. Nie rozliczam tej deklaracji, po czy wyliczam podatek dochodowy. Odliczane są tam automatycznie stawki za składki ZUS a z tego co się orientuję, to nie powinny być, ponieważ składki nie są opłacane przeze mnie, lecz przez Państwo.
Proszę o informację, czy tak faktycznie powinno być oraz czy wszystko robię poprawnie.
Dziękuję i pozdrawiam.
PRACOWNIK
  • Dodano: 9 kwi, 14:01
Witam,
składki ZUS w systemie są ujmowane w zaliczce na podatek dochodowy w okresie, w którym zostały opłacone. Proszę zweryfikować w jakiej dacie rozliczył Pan płatność składek ZUS za luty 2020 r. START /ZUS/ DEKLARACJE ROZLICZENIOWE/kliknąć w deklarację ZUS DRA za luty/PŁATNOŚCI na liście będzie widoczna data oraz kwota dokonanej płatności. Jeżeli data jest marcowa to oznacza to, że składki ZUS za luty zostaną rozliczone w zaliczce na podatek dochodowy za marzec.
Pozdrawiam
0 komentarzy 0
  • Dodano: 10 kwi, 12:08
Dzień dobry,
myślę, że pytanie dotyczyło bardziej zachowania na samej platformie.
Mnie też to głowi, czy deklarację za marzec wygenerować, ale jej nie opłacić i nie rozliczyć, czy w ogóle nie generować w systemie?

Pozdrawiam,
Bartek
1 komentarz 1
PRACOWNIK
  • Dodano: 10 kwi, 12:08
Dzień dobry,
umorzeniu podlegają tylko składki nieopłacone, więc warto pamiętać, że mimo tego, że deklaracja będzie sporządzona i wysłana, to jeśli się spełnia wszystkie warunki do zwolnienia wpłat nie należy dokonywać. Jeśli chodzi o odliczenie składek od podatku, to tu przepisy nie wprowadzają zmiany. Odliczeniu podlegają wyłącznie składki faktycznie opłacone. Jeśli ma Pan pewność o uzyskaniu ulgi, to stworzonej deklaracji nie należy rozliczać lub będzie można do niej dodać płatność neutralną w kwocie wynikającej z deklaracji, która nie wywołuje skutku księgowego ( START ZUS DEKLARACJE ROZLICZENIOWE KLIKNIĘCIE NA DEKLARACJĘ PŁATNOŚCI DODAJ NEUTRALNĄ PŁATNOŚĆ).
Polecam opracowanie pomocy w tym temacie: https://pomoc.wfirma.pl/-zwolnienie-z-zus-w-systemie-wfirma-pl
Więcej na temat zwolnienia z ZUS można przeczytać tu: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zwolnienie-z-zus-dla-samozatrudnionych-i-zakladow-pracy
Pozdrawiam
Pytanie:
Składki ZUS a podatek dochodowy przy zwolnieniu z ich opłaty