forum wfirma.pl
Forum użytkowników systemu wFirma.pl

SZUKAJ TYLKO W SEKCJI:NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl


 

Tarcza antykryzysowa: 3 miesięczne zwolnienie z ZUS

  • Dodano: 3 kwi, 15:18
  • Nikt nie ma tego samego pytania 0
  • 1 odpowiedź 1
Autor: Jacek S.
Tarcza antykryzysowa: 3 miesięczne zwolnienie z ZUS

1) Opłata za ZUS za marzec wypada już za tydzień 10 kwietnia.

Co w momencie, gdy wyślę teraz wniosek, formalnie będę spełniał warunki, a nie otrzymam jeszcze decyzji z ZUS (na pewno nie zdążą przed świętami odpowiedzieć).

Czy mogę nie płacić składek, czy jednak w takiej sytuacji (gdy nie ma decyzji) trzeba zapłacić ZUS?

2) Czy zwolnienie z ZUS na 3 miesiące obejmuje też te firmy które korzystają z obniżonych, preferencyjnych składek - np. "Mały ZUS Plus"?
PRACOWNIK
  • Dodano: 3 kwi, 16:04
Dzień dobry,
odpowiadając na Pana pytania:
1) Zgodnie z przepisami wniosek jest rozpatrzony w ciągu 30 dni od dnia złożenia deklaracji za ostatni miesiąc wskazany we wniosku. Oznacza to, że dopiero po złożeniu deklaracji za maj (jeśli maj jest ostatnim miesiącem wskazanym we wniosku) do 10 czerwca ruszy rozpatrzenie wniosku. Co do zasady nie należy składać tych deklaracji rozliczeniowych z wyprzedzeniem, np w dacie złożenia wniosku, a w standardowych terminach. Umorzeniu podlegają tylko składki nieopłacone, więc warto pamiętać, że mimo tego, że deklaracja będzie wysłana, to jeśli się spełnia wszystkie warunki do zwolnienia wpłat nie należy dokonywać. Warto mieć też na uwadze, że w przypadku odmowy konieczne będzie opłacenie wszystkich składek za 3 miesiące.
2) przepisy nie wskazują, aby osoby opłacające preferencyjne składki czy mały zus , były pozbawione prawa do zwolnienia z opłacania składek.
Pozdrawiam
0 komentarzy 0
Pytanie:
Tarcza antykryzysowa: 3 miesięczne zwolnienie z ZUS