forum wfirma.pl
Forum użytkowników systemu wFirma.pl

SZUKAJ TYLKO W SEKCJI:

NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl

Zwolnienie Zus oraz umowa użyczenia

• Dodano: 1 kwi, 17:22
  • Nikt nie ma tego samego pytania 0
  • 2 odpowiedzi 2
Dzień dobry,
chciałem złożyć wniosek właśnie o zwolnienie 3-miesięcznie z ZUS w ramach tarczy antykryzysowe. Trzeba podać przychód za miesiąc poprzedzajacy czyli marze, pytanie brzmi czy chodzi o przychód konkretnie za marzec czy narastający przychód od stycznia w marcu?
Drugie pytanie natomiast jest takie, że chciałbym sporządzić umowę użyczenia z moją dziewczyną w jej domu, w jednym z pokoi mam swoje biuro.
Z tego co wyczytałem powinienem opłacić podatek dochodowy od otrzymanej "Wartości" w postaci darmowego prowadzenia tam biura i podatek powinienem wyliczyć od kwoty, którą normalnie płaciłbym za najem. Jak powinienem "ustalić" te kwotę? PRzecież mógłym umówić się na wynajem za 50zł albo za 2000zł. I powinienem to później rozliczać miesięcznie czy w zeznaniu rocznym?
Będę wdzięczny za pomoc,
Pozdrawiam!
PRACOWNIK
  • Dodano: 2 kwi, 13:06
Dzień dobry,
Ad. 1 Składając wniosek o zwolnienie z opłacania składek ZUS należy podać przychód osiągnięty wyłącznie w marcu (nie narastająco). Więcej na ten temat przeczyta Pan w artykule poradnika: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zwolnienie-z-zus-dla-samozatrudnionych-i-zakladow-pracy
Ad. 2 Nieodpłatne użyczenie mieszkania lub części mieszkania generuje przychód z nieodpłatnych świadczeń. Jeżeli użyczenie następuje od osoby niespokrewnionej generuje przychód, który będzie w tej sytuacji przychodem z Pana działalności.
Jeśli przedmiotem nieodpłatnego świadczenia jest udostępnienie lokalu lub budynku wyceny dokonuje się według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tej części mieszkania.
Więcej na ten temat w artykule poradnika: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-przychody-z-nieodplatnych-swiadczen-na-gruncie-pit-i-cit
Aby zaksięgować przychód należy przejść do zakładki: PRZYCHODY - INNE PRZYCHODY - DODAJ INNY PRZYCHÓD - POZOSTAŁE PRZYCHODY (DW) w polu Razem należy wprowadzić właściwą kwotę.
Dodany przychód zostanie ujęty w kolumnie 8 KPiR - Pozostałe przychody.
Polecam artykuł pomocy: https://pomoc.wfirma.pl/-dowody-wewnetrzne-dokumentujace-przychody
Pozdrawiam
0 komentarzy 0
  • Dodano: 4 kwi, 10:56
Dziękuję za pomoc! Co do drugiego punktu mam tylko jeszcze pytanie. Czyli za wartość najmu możemy wziąć np. Kwotę czynszu płaconego do gminy? Czyli załóżmy, że za cały dom jest 1000zł, a ja w tym celu używam jednego pokoju, to procentowo od czynszu tę wartość powinienem sobie wpisać jako przychód?
Dodam, że to wieś, tutaj raczej nikt nie wynajmuje lokali, a jeżeli już to tylko, żeby nie stało puste, żeby nie mieć kosztu czynszowego, więc nawet ciężko wziąć jakieś inne przykłady z rynku.
Pozdrawiam!
1 komentarz 1
PRACOWNIK
  • Dodano: 4 kwi, 10:56
Witam ponownie,
co do zasady wartość podlegająca opodatkowaniu powinna być ustalona na podstawie równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu. Zatem kwota czynszu do gminy może nie być tutaj właściwym wyznacznikiem. Ustaloną wartość należy przeliczyć w proporcji powierzchni wyznaczonej części, w której prowadzi Pan działalność do powierzchni całego mieszkania.
Pozdrawiam
Pytanie:
Zwolnienie Zus oraz umowa użyczenia