forum wfirma.pl
Forum użytkowników systemu wFirma.pl

SZUKAJ TYLKO W SEKCJI:NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl


 

Wyreślnie z VAT - jak zmienić opcje programu oraz wystawiać/księgować faktury

  • Dodano: 2 tygodnie temu
  • Nikt nie ma tego samego pytania 0
  • 1 odpowiedź 1
Autor: Paweł Tulio
Witam,
W styczniu 2020 zostałem wykreślony z rejestru VAT na podstawie Art. 96 ust. 9a pkt 3. Chciałem zapytać o następujące sprawy:
1) Rozumiem, że w takiej sytuacji, za luty nie muszę już wysyłać JPK VAT oraz VAT-7?
2) W jaki sposób mam teraz wystawić fakturę bez VAT?
Znalazłem informację aby wejść w USTAWIENIA » PODATKI » PODATEK VAT i odznaczyć pole "płatnik VAT". Po odznaczeniu trzeba wprowadzić podstawę prawną. Co mam tam wpisać? Wybrać inna podstawę prawną i podać w polu "Art. 96 ust. 9a pkt 3"? (czy informacja wprowadzona w tym polu to tylko info dla mnie w systemie czy jest to wymagane i musi mieć określoną formę?)
3) W jaki sposób mam teraz księgować co miesiąc fakturę kosztową za 30 dniowy abonament wFirma (lub każdą inną) bo w tej chwili po jej zaksięgowaniu mam też do 'odbioru' VAT, z którego jestem wykreślony? Czy po wprowadzeniu zmian z punktu 2) system automatycznie nie policzy mi VATu do odbioru ale prawidłowo zaksięguje jak koszty prowadzenia działalności?
PRACOWNIK
  • Dodano: 2 tygodnie temu
Witam Panie Pawle,
należałoby w pierwszej kolejności ustalić czy przysługuje Panu prawo do korzystania ze zwolnienia z VAT. Pomocny w tym temacie będzie artykuł: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zwolnienie-z-vat-kto-moze-skorzystac Wykreślenie z rejestru VAT nie jest jednoznaczne z tym, że ma Pan prawo do wystawiania faktur bez VAT. Jeżeli podstawą wykreślenia jest art. 96 ust. 9a pkt 3 ustawy o VAT oznacza to, że nie składał Pan deklaracji VAT przez kolejnych 6 miesięcy lub 2 kwartały (w zależności od sposobu rozliczania VAT - miesięcznie lub kwartalnie) lub składane deklaracje były tzw. "zerowymi deklaracjami VAT". W takiej sytuacji powinien Pan skontaktować się z urzędem w celu wyjaśnienia zaistniałej sytuacji aby został przywrócony Panu status podatnika VAT (jest to ważne w przypadku gdy posiada Pan faktury kosztowe od których chce Pan odliczyć podatek VAT z poprzednich miesięcy) lub od razu może Pan dokonać ponownej rejestracji do VAT składając formularz VAT-R (jeżeli faktycznie nie posiada Pan żadnych faktur kosztowych).
Formularz VAT-R może Pan wygenerować z systemu poprzez zakładkę: START - PODATKI - PODATEK VAT - DODAJ DEKLARACJE - ZGŁOSZENIE VAT-R: https://pomoc.wfirma.pl/-formularz-vat-r
W temacie wykreślenia przedsiębiorcy z rejestru VAT przez urząd polecam artykuł: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wykreslenie-z-vat oraz: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jak-uniknac-wykreslenia-z-vat-pomimo-braku-aktywnosci-gospodarczej
Natomiast jeżeli spełnia Pan warunki i chce Pan korzystać ze zwolnienia z VAT należy przejść do zakładki: USTAWIENIA - PODATKI - PODATEK VAT i odznaczyć opcję Płatnik VAT. W sytuacji gdy podstawą zwolnienia będzie nieprzekroczenie limitu obrotu 200 tys zł jako Podstawa prawna zwolnienia z VAT należy wybrać opcję Zwolnienie ze względu na nieprzekroczenie obrotu 200 tys PLN i zapisać. W sytuacji gdy wystawiał Pan faktury z naliczonym podatkiem VAT w lutym musi Pan złożyć deklarację VAT i plik JPK_VAT za luty. Jeżeli nie wystawiał Pan takich faktur to nie składa Pan deklaracji VAT ani pliku JPK_VAT.
Schemat wystawiania faktury bez VAT znajduje się w artykule pomocy: https://pomoc.wfirma.pl/-faktura-bez-vat-dla-nievatowca-jak-wystawic
Natomiast faktury kosztowe należy księgować poprzez zakładkę: WYDATKI - KSIĘGOWANIE - DODAJ - WYDATEK gdzie w polu Razem należy wprowadzić wartość brutto faktury. Tak zaksięgowany wydatek zostanie ujęty w kwocie brutto w KPiR.
Dodatkowo w sytuacji gdy w lutym zaksięgował Pan w systemie faktury kosztowe przed zmianą ustawień należy zmodyfikować dodane wydatki. W tym celu należy przejść do zakładki: WYDATKI - KSIĘGOWANIE, zaznaczyć dodaną fakturę kosztową i z górnego menu wybrać opcję MODYFIKUJ. Jako stawkę VAT należy wybrać opcję NIE PODL. i wartość brutto wprowadzić w polu Wartość netto. Tak zaksięgowany wydatek zostanie ujęty w kwocie brutto w odpowiedniej kolumnie KPiR.
Pozdrawiam
0 komentarzy 0
Pytanie:
Wyreślnie z VAT - jak zmienić opcje programu oraz wystawiać/księgować faktury