forum wfirma.pl
Forum użytkowników systemu wFirma.pl

SZUKAJ TYLKO W SEKCJI:NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl


 

Mały ZUS Plus - Jak to zrobić z wFirma.pl?

 • Dodano: 26 lut, 15:49
 • 1 osoba ma to samo pytanie 1
 • 5 odpowiedzi 5
Autor: Jacek S.
Mały ZUS Plus - Jak to zrobić z wFirma.pl?

Do tej pory płaciłem normalne, zwykłe, nie pomniejszone składki do ZUS.

Pytania:
1) Czy przed zgłoszeniem się do ZUS, mogę obliczyć gdzieś symulację, ile skorzystam miesięcznie na programie "Mały ZUS Plus"?
(Aby sprawdzić czy to ma sens i czy mi się opłaca)

2) Jakie formalnie dokumenty należy złożyć, aby zgłosić się do Mały ZUS Plus?
Co powinienem zrobić, aby dopełnić wszystkich formalności?

Czy wszystkie dokumenty znajdę w wFirma.pl i czy przy pomocy programu mogę je wysłać drogą elektroniczną?

3) Czy comiesięczna kwota obniżonej składki wynikającej z "Mały ZUS Plus" przez cały rok 2020 będzie taka sama?
Czy wielość składki obliczy wFirma?

4) Czy co miesiąc będzie trzeba do ZUS wysyłać jakieś dodatkowe dokumenty?
PRACOWNIK
 • Dodano: 27 lut, 12:52
Witam,
Ad 1. Możliwość przeprowadzenia symulacji wyliczenia składek będzie dostępna w następnym tygodniu, po aktualizacji naszego systemu oraz systemów ZUS przystosowanych do przyjmowania deklaracji w nowej wersji. W związku tym, że na chwilę obecną nie ma możliwości utworzenia DRA, nie ma również obecnie automatycznej możliwości ustalenia wysokości składek ZUS. Od ustalonej podstawy składki można wyliczyć podstawy samodzielnie. Stawki procentowe zostały podane w artykule: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-skladki-zus-na-ubezpieczenia-przedsiebiorcow
Składka zdrowotna w 2020 roku wynosi 362,34 zł. Jeśli podstawa naliczenia składek będzie niższa niż 2600 zł, to podczas zmiany schematu w ustawieniach należy odznaczyć opcję Fundusz Pracy - nie będzie obowiązku jego opłacania.
Podstawę można wyliczyć w naszym systemie, instrukcję znajdzie Pan poniżej.

Ad. 2. W celu zgłoszenia do ulgi Mały ZUS plus należy w pierwszej kolejności dokonać wyrejestrowania na druku ZUS ZWUA z dotychczasowym kodem tytułu ubezpieczenia poprzez START/ZUS/DEKLARACJE ZGŁOSZENIOWE/DODAJ DEKLARACJĘ/ZUS ZWUA. Jeśli spełnia Pan warunki do skorzystania ze składek od dochodu począwszy od lutego, wówczas jako datę wyrejestrowania należy podać 01.02.2020 r.
W kolejnym kroku należy zgłosić się do ubezpieczeń na druku ZUS ZUA z kodem 05 90/05 92 poprzez START/ZUS/DEKLARACJE ZGŁOSZENIOWE/DODAJ DEKLARACJĘ/ZUS ZUA. Jako datę zgłoszenia należy podać tę samą datę, co na deklaracji ZUS ZWUA, czyli 01.02.2020 r.

Korzystając z serwisu wFirma.pl istnieje możliwość wysyłania poprzez system deklaracji do ZUS w wersji elektronicznej START/ ZUS /DEKLARACJE ZGŁOSZENIOWE. Po zaznaczeniu właściwej deklaracji podświetli się pole WYŚLIJ/EKSPORTUJ, gdzie wybrać należy Wyślij do ZUS. Polecam artykuł pomocy w tym temacie: https://pomoc.wfirma.pl/-e-zus-czyli-elektroniczna-wysylka-deklaracji-do-zus

Jeśli DRA za styczeń zostało wygenerowane należy przejść do zakładki USTAWIENIA/PODATKI/ZUS w celu ustawienia schematu składek "składki od dochodu". Następnie proszę przejść do pod zakładki PODSTAWA MAŁEGO ZUS/DODAJ PODSTAWĘ. Dzięki czemu zostanie wyliczona podstawa składek.
Konieczne będzie również wygenerowanie deklaracji rozliczeniowej za luty wraz z raportem DRA cz. II lub RCA cz. II poprzez START/ZUS/DEKLARACJE ROZLICZENIOWE/DODAJ DEKLARACJĘ. System automatycznie będzie przypinał te raporty przy generowaniu DRA. Deklaracje należy wysłać do ZUS do 10 marca lub 15 marca (jeśli zatrudnia Pan pracowników).
Więcej informacji dotyczących ustawień składek od dochodu w systemie znajdzie Pan na stronie: https://pomoc.wfirma.pl/-maly-zus-w-systemie-wfirma-pl

Ad. 3. Po wygenerowaniu deklaracji ZUS DRA w START/ ZUS /DEKLARACJE ROZLICZENIOWE /DODAJ DEKLARACJĘ zostanie wyliczona wysokość składki jaką będzie Pan opłacał przez cały rok. Polecam: https://pomoc.wfirma.pl/-deklaracje-rozliczeniowe-zus-dra-rca-rza-rsa
Jeżeli zgłosi się Pan do małego ZUSu plus, wówczas od lutego do grudnia 2020 będzie obowiązywała wyliczona podstawa od której będzie opłacał Pan składki. W kwietniu wartości stóp procentowych składki na ubezpieczenie wypadkowe może ulec zmianie dlatego może to wpłynąć na wysokość składek.

Ad. 4. Gdy składki opłaca Pan wyłącznie za siebie i co miesiąc ich wysokość jest ustalana od najniższej podstawy oraz nie zmieniają się inne dane, wówczas może Pan skorzystać ze zwolnienia z wysyłki DRA co miesiąc, do momentu wystąpienia zmiany. Polecam: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-obowiazek-skladania-deklaracji-zus-dra

Proszę o zadawanie pytań dotyczących pracy w systemie za pomocą funkcji "Zapytaj eksperta" dostępnej pod niebieską ikoną ze znakiem zapytania, która jest widoczna w każdej zakładce po prawej stronie ekranu.

Pozdrawiam
1 komentarz 1
 • Dodano: 28 lut, 09:56
"Jeśli DRA za styczeń zostało wygenerowane należy przejść do zakładki USTAWIENIA/PODATKI/ZUS w celu ustawienia schematu składek "składki od dochodu". Następnie proszę przejść do pod zakładki PODSTAWA MAŁEGO ZUS/DODAJ PODSTAWĘ. Dzięki czemu zostanie wyliczona podstawa składek."

Przy próbie dodanie podstawy i wyboru lutego jako miesiąca uzyskania uprawnień pojawia mi się:
"Ulga obowiązuje od stycznia 2019 roku do stycznia 2020 roku włącznie"
Pokazuje mi też stary limit ("Przekroczono limit 67 500,00 zł, wykluczający możliwość skorzystania z ulgi.")

Czy to wynika z niedostosowania systemu, czy coś robię źle?
PRACOWNIK
 • Dodano: 28 lut, 09:58
Witam,
Mały ZUS plus (składki od dochodu) wszedł w życie od 1 lutego 2020 roku, natomiast w styczniu przedsiębiorcy mogli skorzystać z tej ulgi na starych zasadach (składek od przychodu). Polecam artykuł: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-maly-zus-jak-rozliczac-skladki-od-dochodu
Jeżeli od lutego 2020 roku korzysta Pan z małego ZUSu plus należy w zakładce USTAWIENIA/PODATKI/ZUS wybrać "składki od dochodu". Dzięki czemu w zakładce PODSTAWA MAŁEGO ZUS będzie można dodać podstawę.
Więcej na temat schematów dostępnych w systemie znajdzie Pan w opracowaniu : https://pomoc.wfirma.pl/-zus
Pozdrawiam
0 komentarzy 0
 • Dodano: 2 mar, 07:03
c.d. pytań do wypełnienia formularzy w wFirma.pl

ZUS ZWUA
O ile z ZUS ZWUA nie mam pytań, bo w miarę proste do wypełnienia.
………………………………………………………………………………………………
ZUS ZUA
O tyle pytanie o ZUS ZUA

Domyśnie ZUS ZUA wypełnia się jak na zrzucie ekranu.

1) Rozumiem, że wszędzie mam wpisać datę 2020-02-01 ?
(poza datą wypełnienia, bo to pewnie bieżąca data)

2) Domyślnie nie zaznaczone jest "Osoba podlega ubezpieczeniom" / "chorobowemu"

Czy to nie powinno być zaznaczone?

3) Co z sekcją "dobrowolne ubezpieczenie … "
Domyślnie zaznaczone jest jak na zrzucie ekranu.

Czy to jest poprawnie?
1 komentarz 1
PRACOWNIK
 • Dodano: 2 mar, 07:03
Dzień dobry,
ad. 1. Jeśli uzyskał Pan prawo do małego ZUS od lutego, to jako data powstania obowiązku ubezpieczenia należy wpisać 01.02.2020 r.
ad. 2. Ubezpieczenie chorobowe jest ubezpieczeniem dobrowolnym, nie należy zaznaczać go w sekcji ubezpieczeń obowiązkowych.
ad. 3. Jeśli w USTAWIENIA / PODATKI / ZUS przy "dobrowolne chorobowe" zaznaczone zostało TAK, wówczas przy tworzeniu deklaracji zgłoszeniowych automatycznie zostanie zaznaczone.
Pozdrawiam
 • Dodano: 2 mar, 18:27
W jakiej formie można przesłać dokumenty do ZUS?
Czy jest dopuszczalne papierowo Pocztą Polską?
Czy tylko elektronicznie?

PS
Zauważyłem, że nie ma możliwości wysłania z wFirma przez Profil Zaufany.
Czy to będzie kiedyś możliwe/wdrożone?
1 komentarz 1
PRACOWNIK
 • Dodano: 2 mar, 18:27
Dzień dobry,

deklaracje zgłoszeniowe można wysyłać do ZUS zarówno w formie elektronicznej jak i w formie papierowej. Jednakże proszę pamiętać, że dzień dzisiejszy jest terminem ostatecznym na dokonanie zgłoszenia do małego ZUS plus. Deklaracje otrzymane przez ZUS po tym terminie mogą zostać odrzucone. W kwestii uznania tych dokumentów zalecam kontakt bezpośrednio z ZUS.

Deklaracje do ZUS można przekazywać wyłącznie za pomocą podpisu kwalifikowanego. W wfirma.pl można korzystać z podpisów należących do naszych pracowników, wystarczy dokonanie jednorazowej opłaty weryfikacyjnej w wysokości 10 zł brutto. Zwracam przy tym uwagę, że firma zostanie zweryfikowana po zaksięgowaniu środków na naszym rachunku bankowym i weryfikacji konta przez naszego pracownika (zwykle trwa to 1-3 dni robocze). Możliwość wysyłki poprzez zatwierdzenia profilem zaufanym występuje wyłącznie na platformie PUE.

Proszę o zadawanie pytań dotyczących pracy w systemie za pomocą funkcji "Zapytaj eksperta" dostępnej pod niebieską ikoną ze znakiem zapytania, która jest widoczna w każdej zakładce po prawej stronie ekranu.

Pozdrawiam
 • Dodano: 3 mar, 09:28
| Ad 1. Możliwość przeprowadzenia symulacji wyliczenia składek będzie dostępn
| w następnym tygodniu, po aktualizacji naszego systemu oraz systemów ZUS
| przystosowanych do przyjmowania deklaracji w nowej wersji.
| W związku tym, że na chwilę obecną nie ma możliwości utworzenia DRA,
| nie ma również obecnie automatycznej możliwości ustalenia wysokości składek ZUS.
| …

Kiedy dokładnie będzie ta aktualizacja do przyjmowania deklaracji w nowej wersji?
Czy już to zostało zmienione?
1 komentarz 1
PRACOWNIK
 • Dodano: 3 mar, 09:28
Witam,
Możliwość tworzenia deklaracji DRA wraz z DRA cz. II lub RCA cz. II będzie dostępna w tym tygodniu. Dokładamy wszelkich starań, by to rozwiązanie zostało udostępnione jak najszybciej naszym użytkownikom. Prosimy o cierpliwość.
Wspomnę jedynie, że komplet rozliczeniowy za luty należy wysłać do ZUS do 10 lub 15 marca, gdy zatrudnia się pracowników.
Pozdrawiam.
Pytanie:
Mały ZUS Plus - Jak to zrobić z wFirma.pl?