forum wfirma.pl
Forum użytkowników systemu wFirma.pl

SZUKAJ TYLKO W SEKCJI:NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl


 

Metoda kasowa - rejestr VAT

  • Dodano: 4 dni temu
  • Nikt nie ma tego samego pytania 0
  • 1 odpowiedź 1
Autor: Mariusz1978
Rozliczam się metodą kasową. Jak zaksięgować fakturę zakupową, za którą zapłaciłem przed wystawieniem faktury ? np. zakupiłem towar i wysłałem przelew 30.09.2019 ( data z wyciągu bankowego) a fakturę otrzymałem z datą wystawienia i datą sprzedaży z dnia 01.10.2019 ? Gdy wprowadzam taką fakturę w "Wydatkach" i w polu "Data wystawienia faktury" wpisuję 01.10.2019 ( zgodnie z datą na fakturze) a w polu "Data rozliczenia wydatku" wpisuję 30.09.2019 - zgodnie z metodą kasową, to w ewidencji VAT zostaje to zapisane z datą 01.10.2019 co powoduje rozliczenie VAT w złym kwartale.
PRACOWNIK
  • Dodano: 4 dni temu
Witam Panie Mariuszu,
stosując metodą kasową VAT odliczenie VAT z faktur VAT kosztowych przysługuje w dacie zapłaty wydatku lub w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych (miesiącach lub kwartałach, w zależności od przyjętych okresów rozliczeniowych), natomiast nie wcześniej niż dzień otrzymania faktury. Zatem mimo, że przed otrzymaniem faktury dzień wcześniej zapłacił Pan za tę fakturę to odliczenie z niej VAT przysługuje najwcześniej w dacie jej otrzymania. Zatem księgowanie wydatku w systemie jest prawidłowe.
W temacie polecam: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jaki-jest-termin-odliczenia-vat

W razie dalszych pytań lub wątpliwości ma Pan również możliwość zadawania pytań bezpośrednio przez system, korzystając z funkcji Zapytaj eksperta: https://pomoc.wfirma.pl/-pomoc-ekspertow-ksiegowych
Pozdrawiam
0 komentarzy 0
Pytanie:
Metoda kasowa - rejestr VAT