forum wfirma.pl
Forum użytkowników systemu wFirma.pl

SZUKAJ TYLKO W SEKCJI:NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl


 

Zakupy w Google Play na firmę, jak rozliczyć?

  • Dodano: tydzień temu
  • Nikt nie ma tego samego pytania 0
  • 3 odpowiedzi 3
Cześć. Czy ktoś z Was rozliczał już zakup z Google Play? Zapytałem się pomocy Google jak rozliczyć zakup aplikacji, która przyda mi się w firmie i jak uzyskać fakturę VAT. Zostałem poinformowany że konto, które używam teraz ma charakter prywatny i nie mogę wpisać do niego NIPu przez co nie mogę uzyskać faktury (co jest moim zdaniem kuriozalne, bo przecież jako osoba prywatna też mogę zażądać faktury). Skierowali mnie do pomocy GSuite (takiego Google dla firm), ale założenie konta tam kosztuje, a ja nie zamierzam z tego korzystać ani wydawać pieniędzy tylko po to abym mógł dostać fakturę. Jako że mam firmę jednoosobową to pomoc GSuite nie ma ochoty nawet ze mną rozmawiać. Czy jest jakiś inny sposób na rozliczenie zakupu w Google Play?
PRACOWNIK
  • Dodano: tydzień temu
Witam Panie Marcinie,
w przypadku zakupu aplikacji od kontrahenta z UE, jeżeli nabywca nie uzyska faktury na dane firmowe (zawierające jego VAT UE) to transakcję na gruncie VAT i tak ma obowiązek wykazać - naliczając podatek VAT od wartości brutto z faktury, który równocześnie można odliczyć.
W temacie polecam artykuł: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-import-uslug-brak-faktury-zakupu

W systemie wfirma, aby taką fakturę zaksięgować tylko do VAT, należy wprowadzić ją przez zakładkę WYDATKI - KSIĘGOWANIE - DODAJ - FAKTURA VAT, gdzie należy uzupełnić dane zgodnie z otrzymaną fakturą, wybrać rodzaj wydatku: INNE WYDATKI ZWIĄZANE Z DZIAŁALNOŚCIĄ GOSPODARCZĄ, wartość faktury wprowadzić w polu WARTOŚĆ NETTO i oznaczyć właściwą krajową stawką VAT dla danej usługi (zazwyczaj 23%). Następnie w zakładce IMPORT Z ZAGRANICY I INNE ZAAWANSOWANE należy zaznaczyć opcję IMPORT USŁUG ART. 28B. oraz w polu SKUTEK KSIĘGOWY zaznaczyć opcję KSIĘGUJ DO VAT. Po zapisaniu wydatek zostanie ujęty zarówno do rejestru VAT zakupów i sprzedaży, bez księgowania do KPiR.
Pozdrawiam
2 komentarze 2
  • Dodano: 2 dni temu
Czy taką samą procedurę należy zastosować w sytuacji, gdy (będąc podmiotowo zwolnionym z VAT), opłacam licencję Microsoft i Adobe, niezbędne dla firmy? Dostaję faktury w EUR, ale nie wiem jak je rozliczać. Zaznajomiona księgowa powiedziała mi, ze nie muszę zgłaszać się do VAT EU, a w kosztach uwzględniam kwotę brutto. Tymczasem wprowadzenie faktury w WYDATKI wymaga rozliczenia kwoty netto i brutto, a następnie system księguje fakturę w KPIR w kwocie netto. Rozumiem, że tak powinno być, a kwotę VAT z faktury wykazuję na deklaracji VAT-9M?
Dodatkowe pytanie: czy jeśli kwota przeliczenia z EUR na PLN w systemie wfirma jest inna niż rzeczywista pobrana z konta, mogę to jakoś skorygować?
PRACOWNIK
  • Dodano: 2 dni temu
Dzień dobry Panie Erneście,
import usług powoduje obowiązek rejestracji do VAT UE. W takim wypadku powinien Pan otrzymywać faktury bez naliczonego podatku VAT i księgować je zgodnie opisami:
- import usług z UE: https://pomoc.wfirma.pl/-import-uslug-z-ue-u-podatnika-zwolnionego-z-vat
- import usług spoza UE: https://pomoc.wfirma.pl/-import-uslug-spoza-ue-u-podatnika-zwolnionego-z-vat
Podczas księgowania nalicza się VAT, który na podstawie rozliczonej w systemie deklaracji VAT-9m trafia do kosztów:
https://pomoc.wfirma.pl/-deklaracja-vat-9m
Faktury i zapłaty w walucie obcej mogą powodować powstanie różnic kursowych. W systemie jest funkcja automatycznego wyliczania różnic kursowych:
https://pomoc.wfirma.pl/-roznice-kursowe-automatyczne-ksiegowanie
W razie problemów co do księgowań w poprzednich okresach proszę o dalszy kontakt przez funkcję Zapytaj eksperta:
https://pomoc.wfirma.pl/-pomoc-ekspertow-ksiegowych
Pozdrawiam
  • Dodano: 5 dni temu
Jeśli kontrahent prowadzi działalność na terenie UE też trzeba zaliczyć transakcje jako import usług?
1 komentarz 1
PRACOWNIK
  • Dodano: 5 dni temu
Tak, co do zasady jest Pan zobligowany do rozliczenia importu usług.
  • Dodano: 3 dni temu
Ok. Dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi.
0 komentarzy 0
Pytanie:
Zakupy w Google Play na firmę, jak rozliczyć?