forum wfirma.pl
Forum użytkowników systemu wFirma.pl

SZUKAJ TYLKO W SEKCJI:

NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl

Stara faktura a plik JPK VAT

• Dodano: tydzień temu
  • Nikt nie ma tego samego pytania 0
  • 1 odpowiedź 1
Autor: Rafał_R (RR)
Dzień dobry,
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Rozliczyłem starą fakturę z dnia 23.09.2019 (zamknięty okres) z datą wystawienia na 1.11.2019 - czy w takim wypadku powinienem wysłać do MF korektę pliku JPK VAT za wrzesień? Czy może powyższa faktura zostanie uwzględniona w pliku za listopad i nic więcej nie muszę robić?

Pozdrawiam
Rafał
PRACOWNIK
  • Dodano: tydzień temu
Witam Panie Rafale,
rozumiem, że księguje Pan krajową fakturę kosztową za okres września oraz za okres listopada nie przesłał Pan jeszcze deklaracji VAT i JPK_VAT. Co do zasady odliczenie VAT od faktur kosztowych przysługuje w okresie powstania obowiązku podatkowego po stronie sprzedawcy lub w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych (miesiącach lub kwartałach, w zależności od przyjętego okresu rozliczania VAT), jednak nie wcześniej niż dzień otrzymania faktury. Natomiast na gruncie podatku dochodowego wydatek można ująć w kolejnych okresach rozliczeniowych, z ograniczeniem do końca danego roku, którego dany wydatek dotyczy (za wyjątkiem zakupu towarów handlowych).

Zatem dany wydatek może Pan ująć w okresie listopada przez zakładkę WYDATKI - KSIĘGOWANIE - DODAJ - FAKTURA VAT, wprowadzając datę wystawienia faktyczną z otrzymanej faktury (gdyż musi być ona wykazana w JPK_VAT) a datę odbioru na pierwszy dzień miesiąca listopada. W ten sposób faktura zostanie poprawnie wykazana w KPIR w dacie wystawienia oraz w deklaracji VAT i JPK_VAT w dacie odbioru (z uwzględnieniem możliwości przesunięcia odliczenia VAT o dwa okresy).

Wprowadzony wydatek nie spowoduje podwyższenia podstawy opodatkowania, z tego względu nie będzie konieczności przeliczania zaliczek na podatek dochodowy za poprzednie okresy. Koszt zostanie uwzględniony w bieżącej zaliczce na PIT, gdyż ta liczona jest w sposób narastający od początku roku. Nie będzie również konieczności korygowania deklaracji VAT i JPK_VAT, gdyż faktura na gruncie VAT zostanie ujęta w listopadzie.

Polecam w temacie artykuł: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-odnaleziona-faktura-kosztowa-czy-mozna-ja-zaksiegowac
Pozdrawiam
0 komentarzy 0
Pytanie:
Stara faktura a plik JPK VAT