forum wfirma.pl
Forum użytkowników systemu wFirma.pl

SZUKAJ TYLKO W SEKCJI:

NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl

Księgowanie faktury za poprzedni kwartał, po uiszczeniu zaliczki.

• Dodano: tydzień temu
  • Nikt nie ma tego samego pytania 0
  • 1 odpowiedź 1
Witam,

W dniu 4 lipca otrzymałem fakturę z dnia 31 maja (z terminem płatności do 14 czerwca).

Zapłaciłem dzisiaj (10 lipca).

W międzyczasie opłaciłem podatek VAT oraz zaliczkę na podatek dochodowy za II kwartał.

Dodałem wspomnianą FV do sekcji wydatków, jednak widzę, że powinienem wykonać remanent. Czy dobrze myślę? Aktualnie w odniesieniu do zaliczki na podatek dochodowy widzę, że jest ona "nieaktualna w związku ze zmianami wprowadzonymi w trakcie jej obowiązywania", co się zgadza, bo w związku z "nowym" kosztem nadpłaciłem zaliczkę za II kwartał.

Będę wdzięczny za pomoc w prawidłowym zaksięgowaniu takiego wydatku (z poprzedniego okresu).
PRACOWNIK
  • Dodano: tydzień temu
Witam Panie Pawle,

z powodu niezaksięgowania wydatku nie dokonuje się sporządzenia remanentu ( https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-mozesz-sporzadzac-remanent-do-celow-podatkowych-w-trakcie-roku-podatkowego ). Może Pan dokonać zaksięgowania zaległej faktury kosztowej co do zasady okresu następnego, gdzie ważne jest aby ująć wydatek do prawidłowego okresu rozliczeniowego względem podatku VAT i dochodowego.

Zatem jeżeli dany wydatek jest udokumentowany fakturą VAT i nie dotyczy towarów handlowych, to ma Pan możliwość na gruncie podatku dochodowego jego zaksięgowania do okresu poniesienia wydatku (w dacie wystawienia faktury) lub okresu następnego z ograniczeniem do końca roku, którego wydatek dotyczy. Natomiast odliczenie VAT od wydatku należy dokonać co do zasady w dacie powstania obowiązku podatkowego, nie wcześniej jednak niż dzień otrzymania faktury, lub w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych (miesięcy/kwartałów, w zależności od sposobu rozliczenia VAT).

W systemie wfirma taki wydatek należy ująć przez zakładkę WYDATKI - KSIĘGOWANIE - DODAJ - FAKTURA VAT, gdzie DATĘ WYSTAWIENIA FAKTURY należy wykazać faktyczną z faktury (gdyż będzie ona wykazana w JPK_VAT) a DATĘ OTRZYMANIA FAKTURY należy uzupełnić na pierwszy dzień miesiąca następnego (czyli u Pana lipiec). Następnie uzupełnić pozostałe wymagane pola, w tym rodzaj wydatku. Po zapisaniu faktura zostanie ujęta w KPiR we wskazanej dacie wystawienia oraz do rejestru VAT zakupów we wskazanej dacie odbioru. Dzięki temu nie będzie konieczności korygowania poprzedniego okresu, gdyż odliczenie VAT oraz kosztu w zaliczce na PIT nastąpi w okresie następnym. Z uwagi, że podatek dochodowy jest liczony w sposób narastający, wydatek ten zostanie ujęty w zaliczce za następny okres. Należy zatem zignorować ikonę nieaktualności zaliczki na podatek dochodowy, która się pojawi przy ostatnio wyliczonej zaliczce w systemie.
Polecam artykuł w tym temacie: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-odnaleziona-faktura-kosztowa-czy-mozna-ja-zaksiegowac

W razie wątpliwości lub dalszych pytań w kwestii księgowania wydatków w systemie ma Pan możliwość uzyskania pomocy bezpośrednio przez system zadając pytanie przez funkcję Zapytaj eksperta: https://pomoc.wfirma.pl/-pomoc-ekspertow-ksiegowych

Pozdrawiam
0 komentarzy 0
Pytanie:
Księgowanie faktury za poprzedni kwartał, po uiszczeniu zaliczki.