forum wfirma.pl
Forum użytkowników systemu wFirma.pl

SZUKAJ TYLKO W SEKCJI:NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl


 

Księgowanie naprawy powypadkowej auta

  • Dodano: 13 mar, 23:00
  • Nikt nie ma tego samego pytania 0
  • 1 odpowiedź 1
Autor: matam
W jaki sposób zaksięgować fakturę (jaki schemat) za naprawę powypadkową auta użytkowanego służbowo i prywatnie. Naprawa jest realizowana poprzez odszkodowanie z AC w serwisie.
PRACOWNIK
  • Dodano: 14 mar, 07:15
Witam, rozumiem że samochód jest środkiem trwałym firmy. W przypadku gdy samochód był objęty OC i AC:
- przychodem jest cała kwota odszkodowania, którą wprowadza się przez zakładkę: PRZYCHODY / INNE PRZYCHODY / POZOSTAŁE PRZYCHODY (DW),
- fakturę za naprawę wprowadza się przez zakładkę WYDATKI / DODAJ / FAKTURA VAT / INNE WYDATKI ZWIĄZANE Z BIEŻĄCYM UŻYTKOWANIEM POJAZDU.
Wówczas zostanie ujęta odpowiednio w KPiR oraz Rejestrze zakupu VAT w części podlegającej odliczeniu czyli 50% (które opłacono z własnych środków).
Pozdrawiam
2 komentarze 2
  • Dodano: 14 mar, 16:09
Dziękuje za odpowiedź, czyli w tym przypadku kosztem nie będzie 25% wartości netto+50% VAT a tym samym pojawi się konieczność zapłaty podatku.
PRACOWNIK
  • Dodano: 14 mar, 16:11
Tak, z tym że nie ma obecnie jeszcze nowych Interpretacji stąd jest to najbezpieczniejsze z rozwiązań. A czy urzędy będą akceptować inne rozwiązania okaże się dopiero przy pierwszych tego typu rozpatrywanych w MF sprawach. Aktualnie wciąż nie pojawiły się również oficjalne objaśnienia Ministerstwa Finansów do stosowania nowych przepisów, być może one rozwieją wątpliwości w tym temacie.
Pytanie:
Księgowanie naprawy powypadkowej auta