forum wfirma.pl
Forum użytkowników systemu wFirma.pl

SZUKAJ TYLKO W SEKCJI:

NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl

Księgowanie faktury kosztowej z grudnia 2018 w styczniu 2019

• Dodano: 24 sty 2019, 15:10
  • Nikt nie ma tego samego problemu 0
  • 2 odpowiedzi 2
Autor: Jacek S.

W jaki sposób mam zaksięgować fakturę która przyszła dopiero teraz Pocztą Polską, gdy zamknąłem, rozliczyłem się za rok 2018.

W poradniku:
-----------------------------
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-odnaleziona-faktura-kosztowa-czy-mozna-ja-zaksiegowac jest porada, by ze względu na JPK, wpisać datę wystawienia faktury taka jaka jest faktycznie na fakturze.

Jednak fizycznie nie ma takiej możliwości (zrzut ekranu), gdyż okres jest już rozliczony zamknięty - pojawia się Komunikat.

Trzeba by to poprawić w wFirma.pl, aby, gdy okres jest już zamknięty można było jednak wpisać poprawnie "Datę wystawienia faktury" (by system akceptował taką sytuację) natomiast dokument był księgowany z datą fizycznego otrzymania faktury.
PRACOWNIK
  • Dodano: 24 sty 2019, 15:26
Dzień dobry,
miesiąc księgowy może Pan samodzielnie otworzyć aby dokonać księgowania. W tym celu należy przejść do sekcji USTAWIENIA » PODATKI » OKRESY KSIĘGOWE, zaznaczyć grudzień 2018 i wybrać opcję Ustaw status » Otwarty.
Więcej na ten temat: https://pomoc.wfirma.pl/-otwieranie-i-zamykanie-okresow-ksiegowych
Pozdrawiam
2 komentarze 2
  • Dodano: 25 sty 2019, 09:21
Otworzyć można…
tylko:
Jestem już rozliczony z urzędem za grudzień 2018:
• Został wysłany JPK VAT
• Został wysłany VAT + opłacony VAT

Jestem już rozliczony - kilka dni temu, a tu dziś przychodzi faktura z grudnia.

Zresztą wyobrażam sobie podobną sytuację, gdyby ktoś nie zaksięgował faktury bo zginęła (np. na Poczcie Polskiej) a później chciał np. za dwa miesiące zaksięgować na podstawie otrzymanego później duplikatu.
I co wtedy?

PS
Zastanawiam się właśnie dlaczego wFirma blokuje mnie we wprowadzeniu faktury (przy zamknięciu okresu)?
Przecież nie będę już nic zmieniał w księgowaniu z grudnia?
Podobnie nie będę jeszcze raz wysyłał JPK VAT?
Nie rozumiem tego?
PRACOWNIK
  • Dodano: 25 sty 2019, 09:21
Witam Panie Jacku,
zaksięgowanie faktury z poprzednich miesięcy w okresie który został już rozliczony poprzez wygenerowanie zaliczki na podatek dochodowy, spowoduje ujęcie wydatku w miesiącu zgodnie z datą jej wystawienia. Doksięgowanie faktury sprawi ze wyliczona zaliczka na podatek będzie nieaktualna. Jednak nie ma Pan obowiązku jej przeliczania ponieważ zaliczka na podatek dochodowy obliczana jest od dochodu (przychody - koszty) narastająco od początku roku i wydatek zostanie uwzględniony w wyliczeniu kolejnej zaliczki z ograniczeniem do końca roku. Jeżeli wydatek doksięguje Pan w grudniu po wyliczeniu grudniowej zaliczki na podatek, wydatek ten będzie ostatecznie rozliczony podczas generowania zeznania rocznego.
Nie ma Pan obowiązku zamykania okresów księgowych w systemie. W okresie który został zamknięty nie ma możliwości dokonywania żadnych zmian w ewidencji i jest to działanie celowe aby zapewnić bezpieczeństwo rozliczeń w systemie (np. aby przypadkowo nie zaksięgować faktury która wpłynie na sporządzone wyliczenia).
Polecam: https://pomoc.wfirma.pl/-otwieranie-i-zamykanie-okresow-ksiegowych
Pozdrawiam
  • Dodano: 26 sty 2019, 20:58
OK, czyli załóżmy, że
1) Jestem już rozliczony z urzędem za grudzień 2018:
• Wysłany VAT-7
• Wysłany JPK VAT
• Rozliczony dochodowy

2) Przychodzi teraz opóźniona, zaginiona faktura z grudnia 2018

3) Otwieram okres: Grudzień 2018

4) Księguję tą otrzymaną fakturę w grudniu.

Co mam jeszcze zrobić?
Wysyłać jeszcze raz … korekty VAT-7, JPK-VAT?

PS
Czy nie dałoby się tego zrobić jakoś prościej, bez przesyłania korekt deklaracji, dokumentów do urzędu?
1 komentarz 1
PRACOWNIK
  • Dodano: 26 sty 2019, 21:01
VAT może Pan odliczyć w miesiącu otrzymania faktury lub w dwóch kolejnych okresach rozliczeniowych. Czyli jak po rozliczeniu grudnia znajdzie się w styczniu/lutym jakaś jeszcze faktura z grudnia to podczas wprowadzania do zakładki WYDATKI / KSIĘGOWANIE w polu daty wystawienia należy podać faktyczną datę wystawienia a w polu daty odbioru styczeń/luty. Wówczas nie trzeba korygować ani VAT-7 ani JPK, ani nie trzeba przeliczać zaliczek na podatek dochodowy.

Koszt zostanie ujęty w grudniu i będzie brany pod uwagę podczas wyliczania zeznania rocznego, a dla celów VAT trafi do rejestru za styczeń/luty.
Problem: