forum wfirma.pl
Forum użytkowników systemu wFirma.pl

SZUKAJ TYLKO W SEKCJI:

NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl

Odprowadzanie składki na Fundusz Pracy (mały ZUS).

• Dodano: tydzień temu
  • Nikt nie ma tego samego pytania 0
  • 3 odpowiedzi 3
Dlaczego program nalicza składkę na Fundusz Pracy u pracodawcy będącym na małym ZUSie skoro składka pracodawcy naliczana jest od 30% minimalnego wynagrodzenia?
Wg. informacji otrzymanych wczoraj od pracownika ZUS nie powinna być naliczana ta składka.
Dodam, że pracodawca zatrudnia 1 pracownika (umowa o pracę, cały etat).
PRACOWNIK
Witam,
zakładam, że chodzi Panu o ZUS preferencyjny (24 miesiące), a nie o składki od przychodu. Jeśli jest inaczej proszę o wiadomość.
Przy wyborze schematu "2 letnia ulga dla nowych firm" w USTAWIENIA- PODATKI - ZUS, Fundusz Pracy jest automatycznie odznaczony i nie powinien się naliczać w DRA. Jeśli użytkownik samodzielnie zaznaczy okienko z FP, tylko wówczas ta składka zostanie ujęta w deklaracji rozliczeniowej ZUS przy korzystaniu z preferencji.
Pozdrawiam
2 komentarze 2
Witam,
Zgadza się, miałem na myśli ZUS preferencyjny.
Mam wybrany schemat "2 letnia ulga dla nowych firm", pole FP odznaczone i składka nalicza się.
Czy ktoś z Państwa może zerknąć na nasze konto? Nie znalazłem możliwości edycji deklaracji DRA.
Pozdrawiam
PRACOWNIK
Witam,
składka na Fundusz pracy jest naliczana zapewne za pracownika. Proszę o zweryfikowanie listy płac - można to zrobić w zakładce KADRY - LISTY PŁAC - ZBIORCZE , klikając na listę płac i przechodząc do Podglądu wydruku. Tam w kolumnie "ZUS Pracodawca" wyróżnione są rodzaje składek, w tym FP. Naliczona składka zostaje przeniesiona na DRA.
Pozdrawiam
PRACOWNIK
Witam,
Zarówno składki na Fundusz Pracy jak i na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych należy zaznaczyć w umowie pracownika w zakładce KADRY/UMOWY/zaznaczyć umowę pracownika/MODYFIKUJ i przejść do zakładki ZUS. Po zaznaczeniu składek należy zmodyfikować listę płac (KADRY/LISTY PŁAC/MODYFIKUJ) a następnie zmodyfikować wygenerowaną deklaracje DRA (START/ZUS/DEKLARACJE ROZLICZENIOWE/zaznaczyć deklarację DRA/MODYFIKUJ). W ten sposób będzie naliczona składka na FGŚP za pracownika.
Polecam artykuł na ten temat: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czym-jest-fp-oraz-fgsp

Zachęcam do skorzystania z opcji "Zapytaj Eksperta". Aby zadać pytanie naszym ekspertom należy kliknąć należy kliknąć na ikonę znaku zapytania. Wsparcie techniczne - ikona
dostępna w górnej części strony oraz wybrać ZAPYTAJ EKSPERTA.
Pozdrawiam
1 komentarz 1
Witam,
Postąpiłem zgodnie z Pani wskazówkami i system pomimo, że pokazywał na karcie pracownika składki FP i FGŚP nie potrafił skorygować składki FGŚP na deklaracjach.
1. Wyrzuciłem wszystkie deklaracje i listy płac - system dalej nie doliczał składki FGŚP przy próbie ponownego generowania DRA.
2. Wyrzuciłem wszystkie umowy i wprowadziłem je od nowa - przy czym wybrałem wynagrodzenie minimalne zamiast wcześniej wpisywanej kwoty brutto 2100,00 zł.
Być może tu tkwił klucz;)
Trochę na okrętkę ale najważniejsze, że wszystkie składki naliczają się poprawnie.

Dziękuję Paniom za pomoc i pozdrawiam.
Witam,
Tak przypuszczałem, że owa składka może być naliczana za pracownika. Dziwi mnie tylko, że automat generowania deklaracji w EPUE i pracownik ZUS (w trakcie wspomnianej przeze mnie rozmowy) nie wychwycili tego faktu.
EDIT: Podjechałem do ZUS skorygować deklarację o ten nieszczęsny FP. Wg. Pani z ZUS oprócz FP powinna być też odprowadzana składka na FGŚP. (pracownik otrzymuje minimalne wynagrodzenie - 2100,00 brutto za 2018r.).
Proszę mi napisać jak to ugryźć? Bo Państwa moduł nalicza tylko FP.
Pozdrawiam
0 komentarzy 0
Pytanie:
Odprowadzanie składki na Fundusz Pracy (mały ZUS).