forum wfirma.pl
Forum użytkowników systemu wFirma.pl

SZUKAJ TYLKO W SEKCJI:



NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl


 

Księgowanie biletu okresowego w wFirma

  • Dodano: 30 wrz 2018, 11:13
  • Nikt nie ma tego samego pytania 0
  • 2 odpowiedzi 2
Jestem czynnym podatnikiem VAT. Posiadam fakturę za zakup biletu okresowego komunikacji miejskiej. Jak w aplikacji wFirma poprawnie zaksięgować ten koszt zgodnie z wyliczoną proporcją wykorzystania związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą do wykorzystania na cele osobiste?
PRACOWNIK
  • Dodano: 30 wrz 2018, 18:52
Witam,
fakturę za zakup biletu księguje się poprzez WYDATKI / KSIĘGOWANIE / DODAJ / FAKTURA VAT / Rodzaj wydatku: INNE WYDATKI ZWIĄZANE Z PROWADZONĄ DZIAŁALNOŚCIĄ wprowadzając wartości dotyczące kosztów działalności:
https://pomoc.wfirma.pl/-inne-wydatki-zwiazane-z-dzialalnoscia-gospodarcza
Pozdrawiam
1 komentarz 1
  • Dodano: 3 paź 2018, 11:12
Bardzo dziękuję za odpowiedź, niestety w żaden sposób nie odnosi się ona do właściwego pytania.
PRACOWNIK
  • Dodano: 3 paź 2018, 11:12
Panie Bartłomieju,
co do zasady nie wszystkie ponoszone wydatki w ramach działalności mogą być kosztem uzyskania przychodu. Bowiem za koszt uzyskania przychodu rozumiane są wydatki ponoszone w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu. Ponadto wydatki muszą być prawidłowo udokumentowane (m.in. poprzez fakturę) oraz nie mogą znajdować się w grupie kosztów wyłączonych art. 23 ustawy o PIT. Dodatkowo jeżeli wydatek ma charakter prywatny nie może ‌zostać zaksięgowany w kosztach. Należy pamiętać, że w razie kontroli to na przedsiębiorcy ciąży obowiązek udowodnienia zasadności poniesionego kosztu.
Polecam w tym temacie: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-koszty-uzyskania-przychodow-w-dzialalnosci-gospodarczej
Jeżeli wydatek spełnia definicję kosztu uzyskania przychodów oraz został poniesiony w ramach działalności tylko w części to wyłącznie tę część wydatku należy zaksięgować w kosztach, zgodnie ze ścieżką postępowania wskazaną w poprzedniej odpowiedzi. Wówczas do dokumentu zakupu warto dołączyć wyliczenia wydatku, który w części przypada na prowadzoną działalność i podlega ujęciu w kosztach.
W razie wątpliwości lub dalszych pytań zachęcam do zadawania pytań bezpośrednio poprzez system za pomocą funkcji Zapytaj eksperta: https://pomoc.wfirma.pl/-pomoc-ekspertow-ksiegowych
Pozdrawiam
0 komentarzy 0
Pytanie:
Księgowanie biletu okresowego w wFirma