forum wfirma.pl
Forum użytkowników systemu wFirma.pl

SZUKAJ TYLKO W SEKCJI:NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl


 

Faktyra VAT 23% od Google Ireland - jak księgować?

  • Dodano: 9 wrz 2018, 01:17
  • Nikt nie ma tego samego pytania 0
  • 1 odpowiedź 1
Autor: JoMa
Jak zaksięgować fakturę od google z polskim Vatem 23%
Otrzymuję fakturę VAT od google (za obsługę domeny, dysk, itp) Faktura wystwwiona jest przez Google Ireland ale z polskim NIP-em (Nr VAT: PL 5263114034 ) i stawką VAT 23 doliczoną do ceny netto. Czy taką fakturę rejestruję jak zwykły wydatek krajowy mimo iż sprzedający ma adres w Irlandii. Instrukcja w WFirma dotycząca księgowania faktury od google nie przewiduje, że na fakturze jest VAT 23%
PRACOWNIK
  • Dodano: 9 wrz 2018, 07:23
Witam,
czy są Państwo zarejestrowani do VAT-UE (zakup usługi od podmiotu z innego kraju UE narzuca obowiązek rejestracji)? Jeśli tak to czy przy składaniu zamówienia na usługę został wskazany nr VAT-UE? Jeśli nie to najprawdopodobniej sprzedawca potraktował Państwa jako podmiot niezarejestrowany do VAT-UE i naliczył podatek VAT. Niemniej jednak transakcja stanowi import usług z art. 28b ustawy o VAT a to oznacza, że księgowania należy dokonać zgodnie z instrukcją:
https://pomoc.wfirma.pl/-wewnatrzwspolnotowe-nabycie-uslug-import-uslug
W polu netto należy wtedy wpisać wartość brutto z faktury i wybrać stawkę VAT 23% (od wartości brutto nalicza się podatek do rozliczenia w Polsce).
Do sprzedawcy warto zgłosić się z podaniem własnego nr VAT-UE i prośbą o wystawienie korekty na niesłusznie naliczony VAT.
Pozdrawiam
0 komentarzy 0
Pytanie:
Faktyra VAT 23% od Google Ireland - jak księgować?