forum wfirma.pl
Forum użytkowników systemu wFirma.pl

SZUKAJ TYLKO W SEKCJI:NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl


 

Podatek dochodowy i Vat - jaka metoda rozliczeń, kasowa czy memoriałowa ?

Jestem niezdecydowany
  • Dodano: 16 maj, 10:25
  • Nikt nie ma tego samego pytania 0
  • 4 odpowiedzi 4
Witam,
Zarejestrowałem działalność i mam zamiar samodzielnie rozliczać się za pomocą wfirma.
W urzędzie zgłaszając VAT-R, otrzymałem informację, że muszę rozliczać się w cyklu miesięcznym z podatku VAT.
Nie mogę też stosować metody kasowej, ponieważ ta wiąże się z rozliczaniem kwartalnym. Sprawa jasna, rozliczam VAT co miesiąc.
A co z podatkiem dochodowym? Co powinienem zaznaczyć w ustawieniach programu przy podatku dochodowym - metodę kasową czy memoriałową?
Czy mogę rozliczać zaliczkę na podatek kwartalnie, czy z racji rozpoczęcia działalności, podobnie jak Vat muszę rozliczać co miesiąc ?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
PRACOWNIK
  • Dodano: 16 maj, 15:42
Witam Panie Pawle,
Ad. 1 Metodę kasową w podatku VAT mogą stosować mali podatnicy, który nie przekroczyli 1 200 000 euro wartości sprzedaży brutto za poprzedni rok podatkowy. Natomiast nowi podatnicy mają obowiązek przez co najmniej pierwsze 12 miesięcy rozliczać VAT za okresy miesięczne. Zatem przy założeniu działalności metoda kasowa może zostać wybrana, ale rozliczenie VAT nadal pozostaje przez okresy miesięczne. Polecam artykuł w tym temacie: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-metoda-kasowa-vat-a-rozliczenie-miesieczne
Ad. 2 Natomiast okres rozliczenia podatku dochodowego może następować za okresy kwartalne, co przysługuje małym podatnikom oraz podatnikom rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej. Tu nie trzeba czekać 12 mcy. W pozostałych przypadkach należy stosować rozliczanie miesięczne.

Sposób rozliczenia podatku VAT należy wprowadzić w systemie w zakładce USTAWIENIA » PODATKI » PODATEK VAT, o czym szczegółowo w artykule: https://pomoc.wfirma.pl/-podatek-vat
Natomiast sposób rozliczenia podatku dochodowego należy wprowadzić pod zakładkę USTAWIENIA » PODATKI » PODATEK DOCHODOWY, o czym więcej w artykule: https://pomoc.wfirma.pl/-podatek-dochodowy-i-odliczenie-straty

Polecam również artykuł na temat pierwszych kroków rozpoczęcia działalności w systemie: https://pomoc.wfirma.pl/-rozpoczecie-dzialalnosci-w-wfirma-pl oraz https://pomoc.wfirma.pl/-metody-rozliczania-kosztow-w-kpir
Pozdrawiam
0 komentarzy 0
  • Dodano: 16 maj, 22:00
Dziękuję za odpowiedź.
Proszę o informację, czy wprowadzone do systemu faktury kosztowe metodą kasową VAT, mogę zmodyfikować na metodę inną, która obowiązuje przy nowej działalności?
Czy faktury te należy usunąć i jeszcze raz wprowadzić, po odznaczeniu metody kasowej przy podatku VAT w ustawieniach programu?
0 komentarzy 0
PRACOWNIK
  • Dodano: 17 maj, 15:40
Panie Pawle,
jeżeli rozlicza Pan podatek VAT metodą ogólną to w przypadku, gdy faktury VAT kosztowe zostały wprowadzone w systemie błędnie to naprawa będzie uzależniona od szczegółów - czy Pan wydał już te faktury klientom, czy nie, jakiego okresu one dotyczyły itd. stąd w takich skomplikowanych kwestiach proszę o zadawanie pytań za pomocą funkcji Zapytaj eksperta, dostępnej po zalogowaniu do systemu. Wówczas łatwiej jest nam prowadzić korespondencję i przesyłać ścieżki postępowania w systemie.
0 komentarzy 0
  • Dodano: 18 maj, 08:22
Ok, zapytam przez pomoc systemu Wfirma.
Dziękuję za odpowiedź i pomoc.
0 komentarzy 0
Pytanie:
Podatek dochodowy i Vat - jaka metoda rozliczeń, kasowa czy memoriałowa ?