forum wfirma.pl
Forum użytkowników systemu wFirma.pl

SZUKAJ TYLKO W SEKCJI:

NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl

Księgowanie faktury Adobe za użytkowanie programów graficznych

• Dodano: 27 mar 2018, 15:53
  • Nikt nie ma tego samego pytania 0
  • 3 odpowiedzi 3
Witam,
Mam dwa pytania: W jaki sposób zaksięgować fakturę wystawioną przez firmę Adobe na użytkowanie programów przez nią tworzonych? Firma Adobe ma siedzibę w Irlandii, wystawia normalną fakturę. Jestem podatnikiem VAT, na fakturze jest 0% VAT, natomiast całość sumy to 100 pln (już po przeliczeniu). Rozumiem, że wybieram WYDATKI---DODAJ (Faktura VAT) --- wybieram "Import z zagranicy i inne zaaw." i teraz: co wybrać: 1. WNT, 2. Import Usług, 3. Import usług art.28b?
To pierwsze pytanie.
Natomiast drugie poniżej.
Wydaje mi się, że kwota vatu jest księgowana tak samo w każdym z tych przypadków (tzn. po stronie wpływów i wydatków), natomiast czy wielkim błędem będzie pomyłka między tymi opcjami? Trzeba składać korektę?
Będę wdzięczny za wyjaśnienia.
Pozdrawiam
M.
PRACOWNIK
  • Dodano: 28 mar 2018, 21:23
Witam,
fakturę księguje się jako: WYDATKI / DODAJ WYDATEK / FAKTURA VAT / INNE WYDATKI ZWIĄZANE Z PROWADZONĄ DZIAŁALNOŚCIĄ, w polu stawka VAT należy wybrać stawkę polską na tego typu usługi (zwykle 23%), a w zakładce import z zagranicy i inne zaawansowane zaznacza Pan IMPORT USŁUG ART. 28B.

O czym więcej: https://pomoc.wfirma.pl/-wewnatrzwspolnotowe-nabycie-uslug-import-uslug

Różnica pomiędzy wskazanymi opcjami w zakładce zaawansowane (czyli wnt, import usług, import usług art. 28) odnosi się do pozycji wykazania transakcji w deklaracji VAT-7, w JPK_VAT oraz w informacji VAT-UE (wykazywane są w niej wnt ale np. już nie import usług).
Stąd w przypadku błędnego wyboru byłaby konieczność korekty.
Pozdrawiam
0 komentarzy 0
  • Dodano: 18 mar 2019, 15:14
Dzień dobry,
Ja mam pytanie o księgowanie faktury od Adobe gdy nie jestem VAT-owcem. Czy coś się zmienia. Czytałem że przy imporcie usług powinienem sam odprowadzić VAT, jednak Adobe automatycznie generuje i wysyła mi faktury z naliczonym VAT-em. Jak do tego podejść i to zaksięgować?
Pozdrawiam
0 komentarzy 0
PRACOWNIK
  • Dodano: 18 mar 2019, 15:14
Dzień dobry,
w pierwszej kolejności proszę zwrócić uwagę, czy firma Adobe nie posiada siedziby swojej firmy w Polsce.

Jeśli nie, to firmie Adobe należałoby zgłosić, że występuje Pan jako zarejestrowany podatnik VAT-UE, wskazać swój numer VAT-UE aby firma ta nie naliczała krajowego podatku VAT tylko wystawiała faktury z odwrotnym obciążeniem.

Obecnie pozyskane faktury należy zaksięgować WYDATKI » KSIĘGOWANIE » DODAJ » WYDATEK, gdzie należy wybrać odpowiedni Rodzaj wydatku, a następnie w zakładce ZAAWANSOWANE należy zaznaczyć kratkę IMPORT USŁUG ART. 28B (jeśli sprzedawca jest z UE).

Kolejnym krokiem jest wybór waluty, w której faktura została wystawiona przez dostawcę. Wartość brutto w walucie z otrzymanej faktury należy wpisać w polu WARTOŚĆ NETTO oraz wybrać krajową stawkę VAT, przeznaczoną dla danej transakcji (w tym wypadku 23%).
Do firmy Adobe może się Pan zgłosić z prośbą o wystawienie korekt na niesłusznie naliczony podatek VAT.

Dodam jeszcze, że istotne jest monitorowanie czy dana firma nie zgłosi swojej siedziby w Polsce. Wtedy bowiem firma ta powinna dokonać rejestracji do VAT w Polsce (co można sprawdzić w wyszukiwarce: https://ppuslugi.mf.gov.pl/_/#1 ) i tym samym faktury z naliczonym VAT będą księgowane jak zwykłe krajowe.
Pozdrawiam
0 komentarzy 0
Pytanie:
Księgowanie faktury Adobe za użytkowanie programów graficznych