forum wfirma.pl
Forum użytkowników systemu wFirma.pl

SZUKAJ TYLKO W SEKCJI:

NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl

Brak prognozy podatku dochodowego za IV kwartał w ryczałcie

• Dodano: 2 lis 2015, 09:30
  • Planowany
  • Nikomu nie podoba się ten pomysł 0
  • 13 odpowiedzi 13
W zakładce Biuro w module 'Prognoza podatku dochodowego' brakuje prognozy podatku dochodowego za IV kwartał. Mimo rozpoczętego 4-go kwartału cały czas progozowana jest tylko zaliczka za 3 kwartał, która już dawno jest opłacona. Proszę o jakąś poprawkę :)
PRACOWNIK
  • Dodano: 2 lis 2015, 12:43
W przypadku podatników rozliczających się na zasadzie KPiR prognoza za IV kw dostępna jest po zamknięciu III kw czyli po wyliczeniu zaliczki na podatek dochodowy za III kw. Przypominam, że od 2012 roku zniknął obowiązek płacenia zaliczki za IV kw w grudniu. Termin zapłaty ostatniej zaliczki w roku podatkowym przypada na 20 stycznia.

Natomiast w przypadku podatników rozliczających się na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego prognoza za IV nie pojawia się w module Biuro z uwagi na to, że przedsiębiorcy, którzy wybrali tę formę opodatkowania nie są zobowiązani do opłacania zaliczki za IV kwartał ale są zobowiązani do 31 stycznia złożyć i opłacić podatek wynikający z zeznania rocznego.
0 komentarzy 0
  • Dodano: 2 lis 2015, 14:29
Jestem właśnie w sytuacji nr 2, czyli ryczałt. Wiem, że nie jestem zobowiązany wpłacać zaliczki za 4 kwartał roku, tylko muszę rozliczyć się zeznaniem rocznym. Nie mniej jednak prognoza tego podatku rocznego też powinna być wyliczana i prognozowana, żeby wiedzieć jakiego rzędu kwotę zarezerwować na to rozliczenie roczne.

Podatnicy na KPiR też nie muszą wpłacać zaliczki za 4 kwartał, bo mogą wcześniej rozliczyć podatek dochodowy za cały rok przed 20 stycznia.

Mam nadzieję, że implementacja prognozy podatku rocznego dla ryczałtowców jest możliwe do zrealizowania.
0 komentarzy 0
PRACOWNIK
  • Dodano: 2 lis 2015, 14:38
Obecnie prognoza zrealizowana jest na zasadzie symulowania dodawania zaliczki na podatek. Przy kolejnych aktualizacjach przemyślimy czy wiązałoby się to z dużą zmianą.
0 komentarzy 0
  • Dodano: 4 lis 2015, 06:19
Próbowałem sobie wygenerować deklarację roczną dla ryczałtowców, żeby określić ile zapłacę ostatecznie podatku. Niestety, generowanie PIT-28 za rok 2015 nie jest dostępne i pewnie dopiero w połowie stycznia 2016r. będzie taka możliwość. Do tego czasu będę musiał zapewne ręcznie przeliczać planowaną kwotę na podatek dochodowy. Miłoby było, gdyby ta prognoza jednak jakoś działała :)
0 komentarzy 0
  • Dodano: 22 lis 2015, 18:57
Proszę, zróbcie coś z tymi ryczałtami kwartalnymi.

Włączcie może chociaż możliwość generowania PIT-28 za rok 2015, nawet bez możliwości wysyłania go do US i bez możliwości wydruku. Nie chce mi się liczyć z palca ile to muszę odłożyć na ten podatek za poszczególne miesiące.
0 komentarzy 0
PRACOWNIK
  • Dodano: 22 lis 2015, 19:18
Prognoza pojawi się w najbliższej aktualizacji 1 stycznia. Wtedy również udostępniony zostanie PIT roczny za 2015 rok.
0 komentarzy 0
  • Dodano: 2 sty 2016, 12:42
Heh, zapomnieliście dodać PIT za 2015 rok w aktualizacji 1-go stycznia :) Da się jeszcze to zrobić? Chodzi mi głównie o PIT-28, żebym mógł zweryfikować ile kasy odłożyć na ten podatek.
0 komentarzy 0
PRACOWNIK
  • Dodano: 2 sty 2016, 12:47
PIT-y roczne pojawią się prawdopodobnie za 1-2 tygodnie:
https://forum.wfirma.pl/temat/4165-aktualizacja-styczen-2016

MF nie opublikowało jeszcze oficjalnych wersji edeklaracji. W przypadku PIT-28 nie ma nawet nieoficjalnych.
http://www.finanse.mf.gov.pl/pp/e-deklaracje/struktury-dokumentow-xml
0 komentarzy 0
PRACOWNIK
  • Dodano: 2 sty 2016, 12:48
Prognoza powinna już być widoczna.
0 komentarzy 0
  • Dodano: 2 sty 2016, 13:18
Faktycznie, jest widoczna. Jest tylko mały minus - żeby tą prognozę zobaczyć, to w zakładce Buro muszę przełączyć się na rok 2015 i miesiąc grudzień. Nie można tej prognozy podatku dochodowego rozwiązać tak jak jest to zrobione w prognozie VAT?

Czyli, żeby w zakładce Biuro była widoczna prognoza zarówno za bieżący jak i za poprzedni kwartał?
0 komentarzy 0
PRACOWNIK
  • Dodano: 2 sty 2016, 17:53
Ad 1. Prognoza nie była widoczna tylko ze względu na przełom roku. Prognoza za III kwartał byłaby widoczna w trakcie IV kwartału (jeśli nie byłoby zaliczki za III kwartał).

Ad 2. Przypuszczam że wiązałoby się z napisaniem prognozy podatku dochodowego na nowo. (jeśli miałby to być ogólny mechanizm, działający również dla prognoz w trakcie roku)
0 komentarzy 0
  • Dodano: 3 sty 2016, 15:17
A może wtedy udałoby się zrobić takie strzałki przy wyborze okresu rozliczeniowego w zakładce Biuro (następny+poprzedni). Przełączanie okresów rozliczeniowych byłoby wtedy znacznie prostsze.
0 komentarzy 0
PRACOWNIK
  • Dodano: 3 sty 2016, 17:52
Mamy w planach zrobienie takiego przełączania.
0 komentarzy 0
Pomysł:
Brak prognozy podatku dochodowego za IV kwartał w ryczałcie