forum wfirma.pl
Forum użytkowników systemu wFirma.pl

SZUKAJ TYLKO W SEKCJI:

NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl

Nowa niedziałająca funkcja podpisywania faktu

• Dodano: 8 kwi 2010, 09:10
  • Rozwiązany
  • Nikt nie ma tego samego problemu 0
  • 17 odpowiedzi 17
Autor: ic4
Chciałem zapytać kiedy zacznie działać podpisywanie faktur elektronicznych ? Na dzień dzisiejszy niestety nie działa.
PRACOWNIK
  • Dodano: 8 kwi 2010, 12:59
Działa, ale jest to funkcja skrajnie zależna od konfiguracji sprzętu, ustawienia bezpieczeństwa przeglądarki, javy i wielu innych czynników na które nie mamy wpływu.
0 komentarzy 0
  • Dodano: 9 kwi 2010, 12:32
Bardzo chciałbym spróbować czy to działa. Posiadam podpis oraz kilka programów go obsługujących. Przy próbie podpisania seriwis prosi mnie o wprowadzenie odcisku SHA. Ponieważ nie wiem co to jest, chociaż poddisu używam z powodzniem do różnych zastosowań, klikam "jak to działa" i znajduję informację "Odcisk SHA1 podpisu można znaleźć przy pomocy oprogramowania dostarczonego razem z zestawem do podpisu. Odcisk jest zapamiętywany i nie trzeba go wpisywać za każdym razem."
Gdzie mam szukać odcisku SHA1? Dlaczego inne serwisy używające tych samych apletów java (PEMI) nie proszą mnie o odcisk SHA1?
0 komentarzy 0
PRACOWNIK
  • Dodano: 9 kwi 2010, 14:10
Odcisk SHA1 można znaleźć w oprogramowaniu dostarczonym razem z zestawem, w szczegółach certyfikatu.

Z tego co wiem komponent pemi w wersji ukrytego appletu niestety nie pozwala podpisywać bez ręcznego podania sha1.
Wybór certyfikatu możliwy jest w wersji widocznej, gdzie wybiera się plik do podpisania, ale w tym zastosowaniu nie sprawdziłby się on (zwłaszcza przy podpisywaniu wielu faktur na raz).

http://pemi.ayz.pl/forum/viewtopic.php?t=132
0 komentarzy 0
  • Dodano: 9 kwi 2010, 14:50
Działa!
W programie proCertum SmartSign można znaleźć odcisk palca (czyli jak to nazywacie SHA1) w Ustawienia/Podpis/Pokaż certyfikat/Szczegóły
Udało mi się podpisać fakturę za pierwszym podejściem.
Pobrałem plik zip z pdf i plikiem xades.
Rozumiem że teraz mogę wysłać tego zipa kontrahentowi i czekać na telefon z pytaniami jak i gdzie może sobie zwizualizować dokument i jak ma go zaimportować do swojego programu FK?
0 komentarzy 0
PRACOWNIK
  • Dodano: 9 kwi 2010, 15:28
Wizualizacja jest wysyłana razem z xmlem. Niezależnie od tego można wygenerować plik pdf tutaj:
http://wfirma.pl/efaktura
0 komentarzy 0
  • Dodano: 9 kwi 2010, 15:59
Dziękuję - czyli komunikat o treści "Wizualizacja jest wysyłana razem z xmlem. Niezależnie od tego można wygenerować plik pdf tutaj: http://wfirma.pl/efaktura" należy zawrzeć w emailu do kontrahenta, najlepiej wklejając go do szablonu wiadomości przy wysyłaniu faktury.

Jak widzę i czytam nie można wygenerować elektronicznej faktury korygującej, a zgodnie z polskim prawem jeżeli faktura jest elektroniczna to korekta również. Na to też jest rozwiązanie, sporządzoną korektę można wydrukować, zeskanować a plik graficzny podpisać podpisem elektronicznym.

Moje wątpliwości budzi jednak deklaracja zgodności w brzmieniu:
"Deklaracja Zgodności
Serwis wfirma.pl jest zgodny z ustawą z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. z 2001 r. Nr 130, poz. 1450 z późn. zm) a także z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2002 w sprawie określenia warunków technicznych i organizacyjnych dla kwalifikowanych podmiotów
świadczących usługi certyfikacyjne, polityk certyfikacji dla kwalifikowanych certyfikatów
wydawanych przez te podmioty oraz warunków technicznych dla bezpiecznych urządzeń służących
do składania i weryfikacji podpisu elektronicznego.

Serwis współpracuje z komponentem dostarczonym przez stowrzyszenie PEMI."

Tekst jest łatwy do podważenia - nie zawiera de facto deklaracji że serwis jest "bezpiecznym urządzeniem" w rozumieniu wspomnianej ustawy. Nie wiem czemu ma służyć powołanie się na PEMI - chyba nie dają deklaracji zgodności na udostępniane applet'y.

Jak przesłać fakturę z waszego systemu na bramkę SOAP kontrahenta?

Czy kontrahent korzystający z wfirma może zaimportować sobie fakturę kosztową pochodzącą od innego podmiotu korzystającego z wfirma?

0 komentarzy 0
  • Dodano: 9 kwi 2010, 16:44
Korekta : Fakturę korygującą oczywiście można zachować jako pdf złożyć na nim podpis z użyciem aplikacji do podpisywania wysłać emailem do kontrahenta i czekać na kontrasygnatę.
0 komentarzy 0
PRACOWNIK
  • Dodano: 9 kwi 2010, 19:01
Wprowadza Pan niepotrzebne zamieszanie.

Serwis nie musi byc "bezpiecznym urzadzeniem" poniewaz podpisywanie odbywa sie na oprogramowaniu i sprzecie po stronie klienta - serwis wfirma przekazuje tylko plik xml do podpisania. I te urzadzenia sa bezpieczne inaczej by ich KIR czy tez Centrum nie sprzedawalo.

Powołanie sie na PEMI ma charakter jedynie informacyny. Uzywajac ich komponentu zobowiazujemy sie do tego.
Deklaracja zgodnosci to deklaracja zgodnosci. Zadna instutucja tego nie certyfikuje.

API umozliwia pobieranie dokumentow w formacie PDF jedynie, nie obsluguje jeszcze efaktur. Wysylanie tak pobranych plikow do innego systemu to juz zmartwienie innego programisty, nie przesadzajmy. Webservices oferowane przez wfirma.pl raczej nie beda dzialac jako klient innego webservice.

0 komentarzy 0
  • Dodano: 9 kwi 2010, 21:58
Przepraszam że wprowadzam niepotrzebne zamieszanie.
Mam trochę inną wiedzę o podpisie elektronicznym i "bezpiecznych urządzeniach" służących do ich składania.

Nie rozumiem jednak po co taka elektroniczna faktura - czy nie lepiej zamiast zgadzać się na jej przyjęcie, wydrukować oryginał w imieniu wystawiającego? Przecież tego nikt nie kontroluje - a w przypadku kontroli odpowiedzialność jest po stronie przyjmującego, więc da słowo harcerza że dostał ją pocztą.
Zgoda na przyjmowanie faktur elektronicznych z wfirma to kłopot - nie można ich nigdzie zaimportować, nawet do wfirma, trzeba je przechowywać na jakimś nośniku.
Po prostu spodziewałem się czegoś innego, interoperacyjnego. Przepraszam.
0 komentarzy 0
  • Dodano: 30 gru 2010, 19:41
Schema faktury elektronicznej XSD jest niepoprawna co zgłaszałem parę miesięcy temu.
Teraz dochodzą nowe stawki VAT a schema dalej oparta jest na starych - może należałoby wykorzystać okazję i ją popawić?
0 komentarzy 0
  • Dodano: 3 sty 2011, 11:29
Błędy:
xsd:simpleType name="TCena"
xsd:restriction base="TKwota"
xsd:attribute name="rodzaj" type="TRodzajCeny" use="required"/
/xsd:restriction
/xsd:simpleType
Typ prosty nie może zawierać definicji atrybutów!
Dalej:
xsd:element name="Rodzaj" type="xsd:string"
xsd:simpleType
xsd:restriction base="xsd:string"/xsd:restriction
/xsd:simpleType
/xsd:element
Element ma już nadany typ xsd:string więc nie daje mu się żadnej
dodatkowej definicji. Taki sam błąd występuje jeszcze w trzech innych
miejscach...

Poza tym możnaby zastanowić się nad uwolnieniem schemy od stawek procentowych vat co umożliwiłoby pozostawienie tej samej schemy w wypadku następnych zmian podatku.
0 komentarzy 0
  • Dodano: 19 sty 2011, 14:39
Bardzo dziękuję za poprawienie schemy. Nareszcie można wykonać walidację :) Bardzo prosiłbym aby w przyszłości kolejne wersje schemy otrzymywały kolejny numer w waszym repozytorium bez kasowania wcześniejszych.
0 komentarzy 0
  • Dodano: 19 sty 2011, 15:15
Ja również dziękuję za poprawienie schemy. To naprawdę duży wkład w popularyzacje faktury elektronicznej.
Dalsze pytania:
1. Jak wystawić poprawnie fakturę elektroniczną kontrahentowi zagranicznemu? Faktura zawiera tylko polski numer NIP wystawiającego i nie można go zmienić w "ustawieniach" na europejski.
2. Czy można pobrać/wysłać fakturę elektroniczną nie opatrzoną podpisem elektronicznym?
3. W podstawowych danych kontrahenta nie ma kraju. Jak wobec tego użyć koperty z okienkiem dla tradycyjnej faktury papierowej?
0 komentarzy 0
PRACOWNIK
  • Dodano: 19 sty 2011, 17:59
Zajmiemy się tymi problemami w przyszłości, na razie faktury elektroniczne nie są naszym priorytetem, ze względu na małe zainteresowanie.
0 komentarzy 0
  • Dodano: 20 sty 2011, 11:45
Dokładnie tak. Wasz soft nie służy przecież do generowania dokumentów elektronicznych tylko do generowania wydruków - ta funkcjonalność jest priorytetowa i cieszy się największym zainteresowaniem. Obrót dokumentami elektronicznymi może narzucić tylko silna strona transakcji. A przedsiębiorcy i księgowe niech sobie przeklepują dane z wydruków i generują nowe wydruki do przeklepania.
Znam firmy które chętnie przyjmowały by faktury elektroniczne z waszego systemu, chociażby pomocniczo do obrotu papierowego - niestety ich kontrahenci nie mają podpisu elektronicznego a więc nie mogą korzystać z tej funkcjonalności Waszego oprogramowania, pomimo nowego rozporządzenia Ministerstwa Finansów.
0 komentarzy 0
PRACOWNIK
  • Dodano: 20 sty 2011, 13:09
Jeżeli Pan śledzi zmiany prawne dotyczące faktury elektronicznej to wie że po wydaniu nowego w zasadzie rozporządzenia tak naprawdę dalej nie wiadomo co i jak. Jakie zabezpieczenie według ministerstwa finansów można stosować żeby nie narazić użytkowników na konsekwencje karne. Czekamy na określenie się instytucji w tej kwestii. Nie ma sensu zabieranie się do pracy przy czymś co za chwile trzeba będzie zmienić.
0 komentarzy 0
  • Dodano: 20 sty 2011, 15:30
Owszem śledzę i wiem że nie ma przeszkód do stosowania faktury XML pomocniczo do obrotu "papierowego" oraz że takie rozwiązanie jest na razie prostsze i zadawala zwolenników papierowego old school'u. Przyjmujący wybiera sobie metodę wprowadzenia dokumentu do swojej bazy - automatyczną lub ręczną. Czekanie na rozwiązanie typu "wysyłajcie sobie faktury jak wam się podoba" w sytuacji gdy tyle udało się Wam zrobić jest nieco dziwne. Dokument elektroniczny to plik XML, który zresztą świetnie potraficie zamienić do postaci prezentacyjnej.
Dziwne jest też że w dalszym ciągu przyjmujący fakturę w Waszym systemie nie może zaimportować pliku XML faktury kosztowej pochodzącej od wystawcy korzystającego również z Waszego systemu do bufora bazy i uzupełnić go o dane dekretowe i rejestru VAT.
Dlaczego trzeba wykonywać robotę za którą przyjmujący zapłacił wraz z nabytym produktem?

0 komentarzy 0
Problem:
Nowa niedziałająca funkcja podpisywania faktu