NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl

Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne w ZUS RCA za niepełny przepracowany miesiąc 2013.11

Jestem niepewny
  • Dodano: 18 gru 2013, 13:17
  • Nikt nie ma tego samego problemu 0
  • 6 odpowiedzi 6
Autor: mj88 (E)
Mam problem z dokumentami, jakie wfirma wygenerowała do ZUS za listopad. Wiem, że ZUS udostępnił je dopiero niedawno i że poprawka dotycząca samych formularzy będzie dostępna w wfirmie pod koniec grudnia. Mój problem dotyczy jednak obliczeń składki należnej za ubezpieczenie zdrowotne pracowników zatrudnionych na umowę o pracę na okres próbny w trakcie listopada. Wfirma wygenerowała proporcjonalne podstawy wymiaru składek i kwoty należne za poszczególne ubezpieczenia, jednak w porównaniu z aktualnym kreatorem na stronie ZUS PUE w zakładce ePłatnik, na którym od nowa wygenerowałem komplet dokumentów rozliczeniowych jest różnica w wyliczeniu kwoty na ubezpieczenie zdrowotne. Jak poprawnie obliczyć w takim przypadku "kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne"?
PRACOWNIK
  • Dodano: 18 gru 2013, 13:31
Nie powinno być różnicy. Może być groszowa związana zaokrągleniami.
Jeśli różnica jest większa proszę napisać do nas przez funkcję "zapytaj eksperta" i załączyć screeny wyliczeń z PUE, wydruki listy płac i DRA z załącznikami.
0 komentarzy 0
  • Dodano: 18 gru 2013, 13:34
Uzupełnienie: ZUS wylicza kwotę 39,24, a wfirma 7,12 przy takiej samej podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne wynoszącej 435,99. Umowa na okres próbny zawarta była od 21.11.2013 do 28.11.2013. Pracownik w kalendarzu wfirmy przepracował 6 dni po 8 godzin w listopadzie.
0 komentarzy 0
PRACOWNIK
  • Dodano: 18 gru 2013, 13:46

Przy niskim wynagrodzeniu zmienia się sposób wyliczenia składki zdrowotnej. Nie jest to podstawa składki zdrowotnej * 9%. Wygląda na to, że PUE nie obsługuje takiego przypadku (wymaga on informacji o wysokości zaliczki na podatek)

https://www.google.com/search?q=składki+zdrowotne+a+niskie+wynagrodzenie

1 komentarz 1
  • Dodano: 18 gru 2013, 15:19
Dziękuję za odpowiedź. Wprowadziłem na siłę do portalu pue.zus.pl do plików przygotowanych do wysyłki niższe składki, i wysłałem deklarację pomimo zaznaczonych na czerwono błędów. Swoją drogą jeśli ktoś zastanawia się czemu pue podkreśla prawidłowo policzone składki na ubezpieczenie wypadkowe dzisiaj dowiedziałem się oficjalnie, że jest to błąd platformy :)
  • Dodano: 18 gru 2013, 14:13
Ja korzystam z eksportu danych ZUS z wfirma do ePłatnika. Robiłem wcześniej testy i wszystkie 3 systemy: wfirma, normalny Płatnik i ePłatnik dokładnie tak samo wyliczają składki. Nawet przy wynagrodzeniu 200 zł brutto 1/8 etatu umowa o pracę. Szkoda tylko, że wfirma nie generuje RSA dla właściciela:)
0 komentarzy 0
PRACOWNIK
  • Dodano: 18 gru 2013, 14:40

Wcześniej też musiało źle działać w Płatniku i PUE. Płatnik nie liczy poprawnie wartości składek, dlatego że nie ma informacji o wysokości zaliczki na podatek.

0 komentarzy 0
  • Dodano: 18 gru 2013, 15:16
W moim przypadku eksport z wfirmy do pue.zus.pl nawet przed zmianą forlularzy w listopadzie 2013 nie działał poprawnie. Pliki .xml "KEDU" przy dogłębnej analizie porównawczej z tymi generowanymi przez ZUS różniły się jednym znacznikiem - import pliku do pue.zus.pl był możliwy po zmianie tego znacznika w trybie tekstowej edycji pliku z wfirmy. Chodziło o identyfikator płatnika - w ZUSie mam zgłoszony inny niż w wfirmie i nie udało mi się tego poprawić. Szybciej niestety okazywało się ręcznie "przeklepać" do pue.zus.pl.

Może ktoś mi podpowie jak powinienem to zrobić w możliwie automatyczny sposób? (wiem, "zapytaj eksperta" ;) )
1 komentarz 1
  • Dodano: 18 gru 2013, 15:53
Tak - identyfikator musi być ten sam.
Po ustawieniu identycznego identyfikatora w wfirma import do ePłatnika przebiegł bez najmniejszego kłopotu. Składałem już dwa razy komplety dok do ZUS (w tym pracownik, zwolnienie lek.) generowane w wfirma i importowane do ePłatnika i wszystko było ok.
Nie wykonywałem żadnych "sztuczek" - wszystko ściśle wg instrukcji ZUS i wfirma.
Problem:
Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne w ZUS RCA za niepełny przepracowany miesiąc 2013.11