forum wfirma.pl
Forum użytkowników systemu wFirma.pl

SZUKAJ TYLKO W SEKCJI:

NOWOCZESNE NARZĘDZIA DLA PRZEDSIĘBIORSTW TYLKO NA wfirma.pl

W jaki sposób oddać/zaksięgować odliczony uprzednio VAT?

Jestem niezdecydowany
  • Dodano: 10 paź 2012, 10:49
  • Nikt nie ma tego samego pytania 0
  • 2 odpowiedzi 2
W miesiącu sierpniu zakupiłem na fakturę GPS od którego odliczyłem VAT. W październiku urządzenie się popsuło, GPS zwróciłem do sklepu a sprzedawca zwrócił mi za niego pieniążki. Po usunięciu faktury za GPS zmienia się wysokość podatku dochodowego jaki musiałbym zapłacić ale nie zmienia się wartość podatku VAT, a powinien on wzrosnąć o VAT który odliczyłem w miesiącu sierpniu za to urządzenie (23% wartości GPS). Czy powinienem zrobić korektę deklaracji za miesiąc sierpień czy może jest jakiś inny sposób aby nie zalegać US za ten odliczony przeze mnie VAT?
  • Dodano: 10 paź 2012, 18:20
Wysokość podatku VAT nie zmieni się na wcześniej wygenerowanej deklaracji - trzeba ją skasować i wygenerować jeszcze raz, jeśli zajdzie taka potrzeba... Ale to tak przy okazji, bo:

1. Jak już złożyłeś do US deklaracje, a jednak musi być w niej coś inaczej, to nie kasujesz złożonej deklaracji, tylko generujesz i składasz korektę...

2. Tylko, że w tym wypadku - mamy FVAT wprowadzoną do obrotu, zaksięgowaną i rozliczoną... Więc nie da się chyba tak łatwo o niej "zapomnieć"

I raczej na Twoim miejscu (ale i na miejscu sprzedawcy) pomyślałbym o koreckie do faktury zakupu, i jej zaksięgowaniu...

Taka korekta będzie "z aktualną datą", księgował i rozliczał będziesz również "w aktualnym okresie" (październik, lub 4 kwartał), a faktura za zakup "zostaje gdzie była, gdzie została rozliczona i zgłoszona"
0 komentarzy 0
  • Dodano: 10 paź 2012, 18:27
Ps. Nie "23% wartości GPS", a ok 18,7% wartości/kwoty brutto

100 + 12% = 123
123 - 23% = 94,71
123 - 18,7% = 99,999 (~100)

:-)
1 komentarz 1
  • Dodano: 10 paź 2012, 18:28
PRC
Literówka, oczywiście powinno/miało być:

100 + 23% = 123
Pytanie:
W jaki sposób oddać/zaksięgować odliczony uprzednio VAT?